Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?

Помош околу тренинг програма за маса
(1 viewing) (1) Guest
Go to bottomPage: 1
TOPIC: Помош околу тренинг програма за маса
Помош околу тренинг програма за маса 4 Years, 9 Months ago Karma: 0
Имам 17год. , вежбам 1.5 година и имам качено за тоа време 6-8кг. мускулна маса..Моментално сум 180цм 78кг , сакам уште мускулна маса до кај 90кг (само не знам колку ќе ми личи..) па ќе се дефинираме до 80-85кг. и mission completed..После само одржување и со тек на време пак ќе се зголемуваме...Имам користено Mutant Mass 6.8кг , Protein Isolate i LEUTOR AMINO-CORE 120капсули..Најголема промена видов од гејнерот и од него највеќе добив на килограми , покрај исхраната..Сега планирам од септември исто Mutant Mass и Creatine комбинација , потоа одмор 1 месец и пак Creatine што ќе ми остане во комбинација со Mutant Whey .. Имам проблем со гради и бицепс..Градите ми добија некој облик каде-каде разлика од прв пат ама никако да се напумпаат , само цртата ја има оздола и тоа е .. како у ширина да идат , а не се пумпаат .. Бицепсот пак никако да се зголеми , 38цм обем и натаму никако..и покај тоа што имам стрии на бицепс .. не е голем , а од кај испука не знам хаха .. Сакам да добијам совет и мислење околу ова севкуно .. Ќе ви ја напишам тренинг програмата , па исправете ме кај мислите дека е лоша шемата..Немам многу сила кога вежбам раце , а обично за секоја мускулна група правам 12-14 серии (4 вежби по 3 серии - повторувања 10,8,6).. Сакам да знам на колку време да ги менувам вежбите оти има доста вежби различни за секоја мускулна група и како да ги комбинирам вежбите со едно-рачни тегови и сајли оти скоро сите вежби ми се строго шипки (слободна тежина)..Поздрав

Пон. Гради и стомачни
Вто. Бицепс и Трицепс
Сре. одмор
Чет. Грб и трапез и стомачни
Пет. Раме и нозе
Саб. и нед. одмор..
Кардио шат-пат кога не ме мрзи и кога имам време..
ETX
Train hard or go home to your mammy!
Junior Boarder
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.

Re:Помош околу тренинг програма за маса 4 Years, 9 Months ago Karma: 0
Ако сакаш да оптимизираш мускулен раст,програмва не ти е добра.
Програма што има вежбање само за раце не е оптимизирана за почетник.
Бидејќи фрекфенцијата на тренингот не ти е оптимизирана,преферирам да почнеш сплит тренинг или цело тело тренинг.
Google HST training и split training.
За причина зашто не ти е оптимизиран тренингот прочитај овде.
www.aworkoutroutine.com/training-each-muscle-group-once-per-week/
А ако сакаш специфична програма што зборувам пробај една од овие програми.

И научи што е максимално повторување и прогресивно оптеретување.
Ако силата не ти напредува не можеш да добиеш повеќе мускулна маса.
Пробувај исто така и 5 х 5 програмата.
Стеф Шеф
Fresh Boarder
graphgraph
vegen4life
Last Edit: 2013/07/24 08:40 By Ѓороски.

Re:Помош околу тренинг програма за маса 4 Years, 9 Months ago Karma: 150
Стеф Шеф wrote:
Бидејќи фрекфенцијата на тренингот не ти е оптимизирана,преферирам да почнеш сплит тренинг или цело тело тренинг.

Ако ги отвориш очите, ќе погледнеш дека дечково има напишано дека има вежбачки стаж од 1,5 години. Каде виде ти почетник па да тресеш глупости?! Според неговиот стаж и стажот кој ти се обидуваш да им го наметнеш на луѓето околу тебе како твој (иако ги криеш годините поминати во теретана, а јас те знам од 2006) ти и он имате исто вежбачко искуство. Плус тоа што го нудиш како искуство и делиш програма:

Стеф Шеф wrote:...преферирам да почнеш сплит тренинг или цело тело тренинг.

е глупост од причина што кажуваш две дијаметрално спротивни работи. Научни што е сплит систем (поделен) и која е разликата помеѓу тој систем и цело тело тренинг.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
graph
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
Last Edit: 2013/07/24 08:45 By Ѓороски.

Re:Помош околу тренинг програма за маса 4 Years, 9 Months ago Karma: 0
Стеф Шеф wrote:

Јас почнав во теретана да вежбам од крајот на 8одд. ама што сум разбирал тогаш..вежбав глупости и без врска серии можеби пола година , а сум вежбал ти што велиш HST - се живо .. Таман кога се опраив како се вежбало стварно 1год. средна ја скршив рака малку над зглоб и одмарав 6месеци таман пола година..Од 2год. средна почнав split - највообичаено и крајно сериозно вежбање се до сега.. и така и ќе продолжам бидејќи е најефикасно .. за нешто по различно има време..А по што заклучи дека програмва не е добра не знам..оваа програма ја користи секој 2 во теретана што вежба..Само некои така по големи си прават drop серии и сл. покомплицирани и потешки вежби и програми..ако се спремаат за натпревари итн. Инаку фала за советот Целта ми беше дали да сменам во вторник да ставам грб и трапез за вежбање , наместо раце , за да имам на крај повеќе сила за раце и повеќе време за одмор..тоа ми кажаа дека ми било огромна грешка што сум вежбал во вторник раце , а понеделник гради и само сакав да прашам дали е точно , дали така да направам..Инаку онака од изгледот и како напредувам сум ептен задоволен..За 1-2год. вежбање од 63кг на 78кг , со само 2-3 суплемента и исхрана за мене е топ...
ETX
Junior Boarder
graphgraph
Last Edit: 2013/07/24 11:59 By ETX.

Re:Помош околу тренинг програма за маса 4 Years, 8 Months ago Karma: 0
Јас реков што е оптимизирано за почетници и за луѓе што сум ги вежбал.
Секогаш има исклучоци и секогаш може да се направи подобра програма.
Затоа секогаш кога почнуваш треба да се предизвикуваш,
Вие можете и со 2 пати неделно да добивате мускулна маса,ако се прави точно и цело време правите прогресивно натоварување.
Причина зашто препорачувам цело тело за мускулна маса е затоа што протеинската синтеза трае 36 часа и телото може пак да се вежба после тој период.
Одмор за почетник може да се прави на секој 2 месец,каде што ја ставам протеинската синтеза на нула и калорискиот внес на одржување.
Тоа ќе овозможи сите мускули да се оправени и да се врати телото на старо.
Како ефект силата ќе се зголеми и ќе биде помотивиран да вежба поинтензивно.
Се надевам дека ви помогнав и се слушаме
Стеф Шеф
Fresh Boarder
graphgraph
vegen4life

Re:Помош околу тренинг програма за маса 4 Years, 8 Months ago Karma: 2
ETX wrote:
Имам 17год. , вежбам 1.5 година и имам качено за тоа време 6-8кг. мускулна маса..Моментално сум 180цм 78кг , сакам уште мускулна маса до кај 90кг (само не знам колку ќе ми личи..) па ќе се дефинираме до 80-85кг. и mission completed..После само одржување и со тек на време пак ќе се зголемуваме...Имам користено Mutant Mass 6.8кг , Protein Isolate i LEUTOR AMINO-CORE 120капсули..Најголема промена видов од гејнерот и од него највеќе добив на килограми , покрај исхраната..Сега планирам од септември исто Mutant Mass и Creatine комбинација , потоа одмор 1 месец и пак Creatine што ќе ми остане во комбинација со Mutant Whey .. Имам проблем со гради и бицепс..Градите ми добија некој облик каде-каде разлика од прв пат ама никако да се напумпаат , само цртата ја има оздола и тоа е .. како у ширина да идат , а не се пумпаат .. Бицепсот пак никако да се зголеми , 38цм обем и натаму никако..и покај тоа што имам стрии на бицепс .. не е голем , а од кај испука не знам хаха .. Сакам да добијам совет и мислење околу ова севкуно .. Ќе ви ја напишам тренинг програмата , па исправете ме кај мислите дека е лоша шемата..Немам многу сила кога вежбам раце , а обично за секоја мускулна група правам 12-14 серии (4 вежби по 3 серии - повторувања 10,8,6).. Сакам да знам на колку време да ги менувам вежбите оти има доста вежби различни за секоја мускулна група и како да ги комбинирам вежбите со едно-рачни тегови и сајли оти скоро сите вежби ми се строго шипки (слободна тежина)..Поздрав

Пон. Гради и стомачни
Вто. Бицепс и Трицепс
Сре. одмор
Чет. Грб и трапез и стомачни
Пет. Раме и нозе
Саб. и нед. одмор..
Кардио шат-пат кога не ме мрзи и кога имам време..

kako prvo vooci gi tojte slabi muskluni partii i vezhbajgi najprvo koga imas najmnogu engergija i koga si najodmoren . Tochno e deka ima mnogu razlichni vezhi za bilo koja partija ti odberigi tie sho tebe najmnogu ti odgovarat , to e indvidualna rabota taka da ako ti mozhish da imash kvaliteten trening so 2 vezhbi na primer biceps po 5 serii i gledash deka ima napredok nema potreba da dodavash drugi vezhbi,sajli,mashini itn ,to vazhi za site musklulni partii vezhbaj to so ti godi tebe i so to sho imash napredok . Za da imas golemi race i da ja zgolemish silata morash da vezhbash cuchanj,mrtvo,bench..slushaj go MISTER BOBAN GJOROVSKI , imaj frekventni i tochni obroci i kje ja postignish tvojata cel
greene
Senior Boarder
graphgraph

Re:Помош околу тренинг програма за маса 4 Years, 3 Months ago Karma: 0
Ѓороски wrote:
Стеф Шеф wrote:

Ако ги отвориш очите, ќе погледнеш дека дечково има напишано дека има вежбачки стаж од 1,5 години. Каде виде ти почетник па да тресеш глупости?! Според неговиот стаж и стажот кој ти се обидуваш да им го наметнеш на луѓето околу тебе како твој (иако ги криеш годините поминати во теретана, а јас те знам од 2006) ти и он имате исто вежбачко искуство. Плус тоа што го нудиш како искуство и делиш програма:

е глупост од причина што кажуваш две дијаметрално спротивни работи. Научни што е сплит систем (поделен) и која е разликата помеѓу тој систем и цело тело тренинг.

Да не отварам нова тема , вежбав од септ. до сега по овој план

ПОн.Гради и стомак
Вторник. Грб и трапез и мртво
Среда. Нозе
Четв. Рамо и подлактица
Петок. бицепс и трицепс
саб. и нед. одмор..

и не гледам некое подобрување на мускулен раст или повеќе сила .. исхраната со оброците ми е средена ама некако планот не ми штима , сакам да чујам мислење од тебе што да сменам околу мускулните групи кој ден што да вежбам и колку дена неделно да имам одмор ? порано имав подобар резултат со овој план

Пон.гради и стомак
Вто.Бицепс и трицепс
Среда одмор
Четв. рамо и нозе
Петок . грб и трапез и мртво
саб. и нед. одмор ..

да се вратам пак на овој план или и овој не е како што треба ? поздрав
ETX
Junior Boarder
graphgraph

Re:Помош околу тренинг програма за маса 3 Years, 2 Months ago Karma: 150
ETX wrote:
Ѓороски wrote:
Стеф Шеф wrote:

Да не отварам нова тема , вежбав од септ. до сега по овој план

ПОн.Гради и стомак
Вторник. Грб и трапез и мртво
Среда. Нозе
Четв. Рамо и подлактица
Петок. бицепс и трицепс
саб. и нед. одмор..

и не гледам некое подобрување на мускулен раст или повеќе сила .. исхраната со оброците ми е средена ама некако планот не ми штима , сакам да чујам мислење од тебе што да сменам околу мускулните групи кој ден што да вежбам и колку дена неделно да имам одмор ? порано имав подобар резултат со овој план

Пон.гради и стомак
Вто.Бицепс и трицепс
Среда одмор
Четв. рамо и нозе
Петок . грб и трапез и мртво
саб. и нед. одмор ..

да се вратам пак на овој план или и овој не е како што треба ? поздрав

Освен ако немаш натпреварувачки амбиции или пак не си перфекциониста кој тежнее да обликува што е можно по совршено тело, системот на вежбање не е толку биден фактор. Од тоа што го пиша погоре гледам дека стагнираш а имаш желба за напредување. Мускулен раст...повеќе сила. Се она што ќе се обидам да го обасјнам теоретиски, нема да држи вода, како кога би застанал крај тебе и би те следел во изведувањето на вежбите. Се работи во постигнување на соодветен, висок интензитет при изведување на самите вежби и повторувања. Оптимален број на серии, оптеретување и сл.
Во случајов кај тебе гледам промена само во еден ден, плус/минус одмор. Мене искрено повеќе ми се допаѓа сегашниот систем на тренинг, каде нозете ги вежбаш посебно, со мислење дека правиш предна, задна ложа и листови на еден тренинг.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
graph
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07

Go to topPage: 1
Moderators: mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда