Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?

10 правила за маса од Chris Cormier
(1 viewing) (1) Guest
Go to bottomPage: 1
TOPIC: 10 правила за маса од Chris Cormier
#30139
10 правила за маса од Chris Cormier 5 Years, 7 Months ago Karma: 10
Овој текст е напишан од Chris Cormier, и беше објавен со магазинот Flex во Мај, 1995 година.

Зголемувањето на масата не е мистерија, напротив тоа е многу едноставно. Се што треба да направите е да го дадете вашиот максимум и да ги следите овие 10 основни правила - вели Chris.
1)Користете слободни тежини за вашите тешки,работни серии - Колку тешко и да изгледа вежбањето на некоја справа, вежбањето на справи не ги вклучува помошните мускули како што тоа го прават слободните тежини. Исто така вежбањето со слободни тежини ќе ви обезбеди генерално поголемо развивање на телото.
2)Користете сложени движења - Како и кои вежби ќе ги користите можеби е најбитниот фактор во тренингот за зголемување на маса. Доколку саката да го достигнете максимумот во овој период не користете изолациони вежби. Наместо тоа држете се до основните вежби како што се squad, deadlift и bench press.
3)Пронајдете ги вашите слаби делови - Набљудувајте го вашето тело за да дознаете кои мускулни групи заостануваат. Потоа одете во теретана имајќи го тоа на ум, и вежбајте ги тие мускулни делови најпрво. Започнете го вашиот тренинг со вежба со шипка, потоа продолжете со еднорачни тегови. Доколку користите справи или сајли, тоа правето го на крајот на тренингот. Никогаш не ги сметајте сериите направени на сајли како серии кои ќе ви помогнат да ја зголемите мускулната маса.
4)Експериментирајте за да откриете која вежба ви одговара најмногу - Често правев многу чучњеви, бев многу сулен на оваа вежба, правев дури 40 повторувања со 150 килограми. Но дојдов во ситуација, и покрај ова ниво на интензитет, да не бидам задоволен од напредокот на нозете. Одкрив дека долниот дел на грбот и колковите го преземале поголемиот дел од стресот одошто квадрацепсто. Одкако го открив ова престанав да правам чучњеви, и ги заменив со потисок на преса и hack squats.
5)Избегнувајте повреди - Бидете внимателни со опасните вежби. Чучњевите и потисокот на рамна клупа, претставуваат најризични вежби. Постојат голем број на бодибилдери кои кариерата ја завршиле поради скинат мускул на градите, изместен дискус и сл. Но со соодветно знаење и искуство овие вежби можат да бидат корисни и да помогнат при качување на маса,само потребно е да тренирате паметно.
6)Користете оптимален број на серии - Корситете рапосн од 16 до 20 серии вкупно за една мускулна група.
7)Нема потреба да ги броите вежбите - Не постои оптимален број на вежби кои треба да се направат на еден тренинг. Повеќето бодибилдери практикуваат да прават 4-5 вежби со по 3-4 серии од секоја вежба, но за одредени мускулни групи, една или две вежби можеби се доволно за ефикасно оптеретување на мускулот.Во таков случај направете 16-20 серии од една вежба или по 8-10 серии од 2 вежби т.е. нема потреба да правите 4-5 вежби ако можете да имате ефикасен тренинг со 1-2 вежби.
8)Изведувајте оптимален број на повторувања - Сакам да тренирам со големи тежини, но исто така сакам да правам и повеќе повторувања. Неодамна тренирав бицепс и направив 10 повторувања со 180 килограми на права шипка. Јас ова го сметам како средна,можеби и лесна тежина, и овој тренинг не го правев за маса. Омилен број на повторувања во тренингот за маса ми е околу 10, до отказ, што незначи дека нетреба понекогаш да тренираме со поголеми тежини со по 4-6 повторувања.
9)Флертувајте со вашиот максимум - Проверувајте ја силата од време на време така што ќе изведувате по едно или две повторувања со најголемата тежина, но запомнете дека секој пат кога ќе си играте на бенч со повеќе од 200 килограми над вас, флертувате со опасноста. Телото неможе констатнто да поднесе таков тип на тренинг. Кога сакате да ја тестирате силата, не правете голема разлика во тежината од претходната серија. Подобро да ја зголемувате тежината постепено,со тоа што и телото постепено го навикнувате на промената на нивото на силата. На пример, вежбам и до 250 килограми на кос бенч, но не скокам од 200 килограми директно на 250, туку прво пробувам да бидам сигурен дека можам да кренам 230 барем 3-4 пати, па потоа ја правам последната серија со 250 килограми 2 повторувања.
10)Јадете месо - Што повеќе протеин јадете, толку подобро, а местото е најдобриот извор на протеин, посебно црвеното месо. Од таму ги добивате потребните сосотјки за градење мускулна маса, добивање силата од креатинот во црвеното месо и потребните масти за заштита на зглобовите.
1van
Moderator
Posts: 298
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Birthday: 06/07
Last Edit: 2012/08/30 22:06 By 1van.
The administrator has disabled public write access.
 
#30141
Re:10 правила за маса од Chris Cormier 5 Years, 7 Months ago Karma: 5
Одлично, само едно нешто ме збуни дали е грешка или звер е бицепс со 150 кг ?
undertaker_vojce
Gold Boarder
Posts: 303
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: Велес Birthday: 12/27
The administrator has disabled public write access.
vojce_kane@hotmail.com
vistinskata e-mail adresa
 
#30142
Re:10 правила за маса од Chris Cormier 5 Years, 7 Months ago Karma: 10
"I recently performed barbell curls with 405 pounds for 10 reps".... greska e mesto 150 treba 180 i na mene mi bese malce cudno koga procitav ama toa e..
1van
Moderator
Posts: 298
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Birthday: 06/07
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 1
Moderators: mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда