Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?

Почетник - совети и предлози
(1 viewing) (1) Guest
Go to bottomPage: 12
TOPIC: Почетник - совети и предлози
#32463
Почетник - совети и предлози 5 Years ago  
Почитувани членови и основачи на форумов,
како прво имам да кажам едно огромно БРАВО. Доста време читам, истражувам и се образовам на ова поле. Но, сеуште сум во дилеми.

Вака сега, конечно се одлучив да почнам во теретана. Поточно тоа би било во понеделник. Сакам сериозно да си ја сватам работата. Фитнес значи.
Ектоморф сум, висок 190, 64 килограми. Значи ми треба маса.
Е сега дали може некоја програма за почеток. Немам никакво искуство со фитнес.
Дали треба повеќе мускулни групи или само една првиот месец. Дали да се оди на поголема тежина помалце повторувања или обратно. Дали три или четири тренинзи во неделата, по можност соодветна програма и по некој совет околу исхраната.

Интернетов доста лаже, доста време истражував и се образовав
на ова поле и стекнав доста познавања од оваа област, останува уште пракса, нели?

Сума-сумару, би сакал поискусни да ми дадат соодветна, испробана програма, која со сигурност би дала резултати. Имам огромна мотивација и желба да почнам да се бавам со ова. Сега за сега совети околу почетокот, првиот месец, а потоа ќе размислувам за друго, суплементи, друга тренинг програма и слично. Тоа е тоа за сега.

Ви благодарам однапред. Ќе ја почитувам секоја критика, коментар и совет.
macbeth

The administrator has disabled public write access.
 
#32464
Re:Почетник - совети и предлози 5 Years ago Karma: 24
Zdravo, super odluka!

3-4 treninzi nedelno e odlicno.
Kombiniraj po 2 musklulni grupi, dobro bi bilo noze oddelno.
Posle dva dena tregnig, eden odmor.
Nema soodvetna programa sto raboti kaj sekoj. Osnovata bi bila 2 muskulni grupi, po 2-3 vezbi po 3-4 serii - dovolno za pocetok.
Hranata - minimum 4 obroci dnevno, kombinacija na - Meso, jajca, riba so oriz, oves, kompir, plus vo eden ili dva obroci mozi masti od tipot na orevi, bademi. Zelencuk po izbor.

Za podetalni informacii, mozis da procepkas po forumot - imas Search, ili mozi da postavis konkretno prasanje.
mafmaf
Moderator
Posts: 583
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male
The administrator has disabled public write access.
 
#32465
Re:Почетник - совети и предлози 5 Years ago  
Ти благодарам на брзиот одговор, си помислив ауу сега кој знае колку ќе чекам. Јасно, ја сватив поентата, ти благодарам! Сега за сега тоа е тоа што ме интересира. Сега полесно би можел да си составам програма.

Посакајте ми успех!

Поздрав.
macbeth

The administrator has disabled public write access.
 
#32466
Re:Почетник - совети и предлози 5 Years ago  
Епа вака, се обидов да си составам една програма која што мислам ќе ми одговара. Корегирајте ме ако има потреба.

Понеделник | [Гради + Трицепс]
Вторник | [Грб + Бицепс]
Среда | [ОДМОР]
Четврток | [Рамо + Стомачни]
Петок | [Нозе]
Сабота | [ОДМОР]
Недела | [ОДМОР]

ЗНАМ ДЕКА МОЖАМ И ЌЕ УСПЕАМ!!! Мотивацијата ми е на највисоко ниво.
macbeth

The administrator has disabled public write access.
 
#32468
Re:Почетник - совети и предлози 5 Years ago Karma: 24
Programata e dobra.
Samo ne gi preopteretuvaj bicepsot i tricepsot od pocetok. Maksimalno po 6 serii- 2 vezbi x 3 serii.
Stomacni mozi da dodades barem uste ednas nedelno.

Uspeh
mafmaf
Moderator
Posts: 583
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male
The administrator has disabled public write access.
 
#32473
Re:Почетник - совети и предлози 5 Years ago  
Значи конечно, утре стартувам со:

Понеделник | [Гради + Трицепс] 3 вежби по 4 серии // 10/10/8/6 за гради // 2 вежби по 3 серии // 12/10/8 за трицепс;

Вторник | [Грб + Бицепс + Стомачни] 3 вежби по 4 серии // 10/10/8/6 за грб // 2 вежби по 3 серии // 12/10/8 за бицепс и 3 серии по 30 стомачни;

Среда | [ОДМОР]

Четврток | [Рамо + Стомачни] 3 вежби по 4 серии // 10/10/8/6 за рамо // 3 серии по 30 за стомачни;

Петок | [Нозе] 3 вежби по 4 серии // 10/10/8/6;

Сабота | [ОДМОР]

Недела | [ОДМОР]

Е сега имам уште само едно прашање околу стомачните. Дали да ги правам трите серии со стандарната вежба за стомачни по 30 повторувања, или 3 различни вежби исто така по 30 повторувања?

Поздрав.
macbeth

The administrator has disabled public write access.
 
#32474
Re:Почетник - совети и предлози 5 Years ago Karma: 24
Ne moras do tolku da ja definiras programata, dali ke napravis 10 ili 12 povtoruvanja, zavisi od mnogu raboti. I ne odi do otkaz na sekoja serija, maksimum na edna.

Sekogas e podobro da imas razlicni vezbi, nemoj da pravis edno isto sekoj trening. Povekje ili pomalku povtoruvanja, razlicna tezina i vezbi.
Vazno e da imas intenziteten trening, i kako sto ti se formulirani treninzite ne bi trebalo da ti se podolgi od 1 sat.

Za noze, posle 1-2 mesec mozi da dodades uste edna vezba (3-4 serii)
mafmaf
Moderator
Posts: 583
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male
The administrator has disabled public write access.
 
#32477
Re:Почетник - совети и предлози 5 Years ago  
Планирам тренингот да ми биде 10 минути загревање, 40 минути тренинг, 10 минути истегнување, мислам дека ова би било добро за почеток. За тежините не знам што како ќе можам да постигнам, но ќе се трудам да ми биде интензивен тренингот. Да осетам работа на мускулите и се разбира, болка.
macbeth

The administrator has disabled public write access.
 
#32485
Re:Почетник - совети и предлози 5 Years ago  
Само да ви кажам дека денес почнав, доста интересно ми се гледа иако напорно, само тренерот не ми дозволи да одам по оваа програма првава недела, ме изврте на еден куп справи
macbeth

The administrator has disabled public write access.
 
#32486
Re:Почетник - совети и предлози 5 Years ago Karma: 2
to e normalno najmalce 2 nedeli da gi vrtish spravite po edna vezhba od site muskulni grupi da ti se naviknat muskulite , da nauchish da gi kontrolirash tezhinite nemozish da pochnish so programa kako gorespomnatata , jas 1 mesec gi vrtef site spravi .
greene
Senior Boarder
Posts: 40
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 12
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда