Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?

Гранд При на Македонија 2002/3
(1 viewing) (1) Guest
Go to bottomPage: 123
TOPIC: Гранд При на Македонија 2002/3
#19667
Гранд При на Македонија 2002/3 7 Years, 6 Months ago Karma: 150
Вери сун
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#19684
Re:Гранд При на Македонија 2002/3 7 Years, 6 Months ago Karma: 150
Од 2000 до 2002 во Македонија за жал не се случуваше ништо на полето на организирање и одржување на натпревари во бодибилдинг. Причината за тоа ја знаат само оние кои раководеа со постоечкиор Сојуз за атлетска гимнастика, со седиште во Битола. Револтиран од таквата состојба решив да започнам со организирање на натпревари во Македонија. Иако бев скептик дека фиансиската ситуација е причина за малата заинтересираност на пријавени натпреварувачи, сакајки да докажам дека тоа не е вистинската причина, решив да организирам натпревар со парична награда 100.000 денари во кеш. Тоа беше највисоката награда поделена во Македонија во тој момент.
Најверојатно, оние кои го раководеа сојузот, почуствувајки се загрозени објавија дека конечно и тие ќе организираат државно првенство истата година. Тоа воопшто не ми пречеше, и покрај фактот што 90% од луѓето започнаа со трубење дека 100.000 кои ги имам првично ветено како парична награда нема да бидат поделени. Со таква натиреклама бев свесен дека ќе имам ситуација каде можеби никој нема да се пријави на овој натпревар. Па, решив тоа да го правам заедно со луѓето од Калифорнија фитнес, кои на исто место и во исто време ќе организираат фитнес натпревар за девојки. Се разбира, кој е будала да не ја прифати мојата понуда кога знаеа дека паричната награда ќе биде обезебедена (од моа страна ) и дека двајцата најекспонирани билдери во тоа време во државата ќе се појават на тој натпревар. А за да се појават и на двајцата им помогнав ФИНАНСИСКИ во нивните подготовки.
И нормално, рекламата на А1 телевизија си го направи своето. Салата во домот на АРМ во Скопје беше преполна. Девојките си го завршија своето натпреварување, имаше и машка фитнес конкуренција, а потоа следуваше шоу од само двајца натпреварувачи.

Судиите беа поделени во одлуките. Од 5 судии 2 беа за едниот, двајца за другиот натпреварувач. Остана на мене како организатор и човек кој ќе ги даде тие 100.000 денари да одлучам кој ќе си оди дома со полни а кој со празни раце. Сакајки сите да бидат задоволни, одлучив да ја поделам наградата, 50/50.
Тоа требаше да ми биде школо, штета што во истиот момент не ја научив лекцијата, дека не треба никому да му помогнеш од причина што никој не знае ни културно да ти се заблагодари. Можеби причина за тоа е домашно воспитување (некои се родени да помагаат, а повеќето на кои им се помогнало имаат желба да му забијат нож во грб на помагателот) но јас знам дека погрешив.
Погрешив што престанав со оовј натпревар и се одлучив да правам нешто што е од општо значење и важно за широки маси, популаризирајки го спортот во државата, а државата надвор од нејзините граници.Продложувајки со помагање на оние кои тоа не го заслужиле. Ионака фондот на парите кои ме чинеше овој натпревар, ќе го трошам за општо добро, требаше да си го задржам натпреварот (кој ионака беше приватна забава) а да не се нафатам да ги средувам бодибилдингот и фитнесот како спортски гранки, кои во тој момент изумираа.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#19687
Re:Гранд При на Македонија 2002/3 7 Years, 6 Months ago Karma: 9
Атлетска гимнастика и бодибилдинг-голема разлика.Кај нас во Македонија,колку што знам се организираат и други натпревари за ББ,од приватни клубови,ама досега немам видено слики како изгледа ...само натпревари што шефот ги организирал личат на нешто
Откога почнав да се интересирам за билдинг,се зачудив колку во светот е популарен овој спорт.Земји како Пакистан,Индија,Малезија имаат свои мали натпревари со доста солидни претставници.Србија во 2007 имаше 4 претставнички жени на Олимпија,Македонец може само локално да победува...жално,зар не???...можеби
Па дајте бре седнете направете еден машки муабет,разменете идеи,предлози,што во иднина,како...да се развие една дискусија која ич ништо да не биде,ќе се види барем на што сте.Зарем се се врти околу пари???

Убаво звучи Гран При на Македонија шефе...доколку си во можност да го органзираш,не ја одлагај.
Sebastijan
Administrator
Posts: 2014
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male
Last Edit: 2010/10/02 11:35 By Sebastijan.
The administrator has disabled public write access.
 
#19688
Re:Гранд При на Македонија 2002/3 7 Years, 6 Months ago Karma: 15
Gjoroski wrote:
Од 2000 до 2002 во Македонија за жал не се случуваше ништо на полето на организирање и одржување на натпревари во бодибилдинг. Причината за тоа ја знаат само оние кои раководеа со постоечкиор Сојуз за атлетска гимнастика, со седиште во Битола. Револтиран од таквата состојба решив да започнам со организирање на натпревари во Македонија. Иако бев скептик дека фиансиската ситуација е причина за малата заинтересираност на пријавени натпреварувачи, сакајки да докажам дека тоа не е вистинската причина, решив да организирам натпревар со парична награда 100.000 денари во кеш. Тоа беше највисоката награда поделена во Македонија во тој момент.
Најверојатно, оние кои го раководеа сојузот, почуствувајки се загрозени објавија дека конечно и тие ќе организираат државно првенство истата година. Тоа воопшто не ми пречеше, и покрај фактот што 90% од луѓето започнаа со трубење дека 100.000 кои ги имам првично ветено како парична награда нема да бидат поделени. Со таква натиреклама бев свесен дека ќе имам ситуација каде можеби никој нема да се пријави на овој натпревар. Па, решив тоа да го правам заедно со луѓето од Калифорнија фитнес, кои на исто место и во исто време ќе организираат фитнес натпревар за девојки. Се разбира, кој е будала да не ја прифати мојата понуда кога знаеа дека паричната награда ќе биде обезебедена (од моа страна ) и дека двајцата најекспонирани билдери во тоа време во државата ќе се појават на тој натпревар. А за да се појават и на двајцата им помогнав ФИНАНСИСКИ во нивните подготовки.
И нормално, рекламата на А1 телевизија си го направи своето. Салата во домот на АРМ во Скопје беше преполна. Девојките си го завршија своето натпреварување, имаше и машка фитнес конкуренција, а потоа следуваше шоу од само двајца натпреварувачи.

Судиите беа поделени во одлуките. Од 5 судии 2 беа за едниот, двајца за другиот натпреварувач. Остана на мене како организатор и човек кој ќе ги даде тие 100.000 денари да одлучам кој ќе си оди дома со полни а кој со празни раце. Сакајки сите да бидат задоволни, одлучив да ја поделам наградата, 50/50.
Тоа требаше да ми биде школо, штета што во истиот момент не ја научив лекцијата, дека не треба никому да му помогнеш од причина што никој не знае ни културно да ти се заблагодари. Можеби причина за тоа е домашно воспитување (некои се родени да помагаат, а повеќето на кои им се помогнало имаат желба да му забијат нож во грб на помагателот) но јас знам дека погрешив.
Погрешив што престанав со оовј натпревар и се одлучив да правам нешто што е од општо значење и важно за широки маси, популаризирајки го спортот во државата, а државата надвор од нејзините граници.Продложувајки со помагање на оние кои тоа не го заслужиле. Ионака фондот на парите кои ме чинеше овој натпревар, ќе го трошам за општо добро, требаше да си го задржам натпреварот (кој ионака беше приватна забава) а да не се нафатам да ги средувам бодибилдингот и фитнесот како спортски гранки, кои во тој момент изумираа.

Abe opasno e po zivot lugjeto da ti se zblagodaruvaat, jas toa go iskusiv na sopstvena koza, ti se zablagodariv javno na eden forum pred 2 godini i celata tema mi ja izbrisaa
Antonio_Andonoski
ВИП
Posts: 614
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Last Edit: 2010/10/02 11:30 By Antonio_Andonoski.
The administrator has disabled public write access.
 
#19690
Re:Гранд При на Македонија 2002/3 7 Years, 6 Months ago Karma: 150
Единствено нешто што сеуште ме залажува да се борам овие гранки (бодибилдингот и фитнестот) да се изборам да станат и останат спортски, сте вие, поновите и помладите вежбачи, на кои за жал им помагам само стручно. Иако на голем број предходници сум им помагал и финансиски.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#19691
Re:Гранд При на Македонија 2002/3 7 Years, 6 Months ago Karma: 15
Gjoroski wrote:
Единствено нешто што сеуште ме залажува да се борам овие гранки (бодибилдингот и фитнестот) да се изборам да станат и останат спортски, сте вие, поновите и помладите вежбачи, на кои за жал им помагам само стручно. Иако на голем број предходници сум им помагал и финансиски.


Ne se sekiraj sefe parite doagjaat i si odat, uste malku ke dojde i naseto vreme, vremeto kade HERKULES ke vladee, site drugi se minlivi.
Antonio_Andonoski
ВИП
Posts: 614
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#19693
Re:Гранд При на Македонија 2002/3 7 Years, 6 Months ago Karma: 13
Jas se nadevam deka dokolku se opravime finansiski,ke ima mnogu poveke takmicari vo Mkd... sve dodeka postoi forumov i dodeka se druzime i go razvivame sportov ke se shiri epidemijata narecena " bodybuilding"
Paki
Animal
ВИП
Posts: 331
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male mr.o4cs@hotmail.com Location: Skopje
The administrator has disabled public write access.
Hardcore
 
#19694
Re:Гранд При на Македонија 2002/3 7 Years, 6 Months ago Karma: 150
Незнам колкупати сум кажал до сега, ама не штети ако се повторам. Без минато, нема иднина. Или таква иднина има помало значење и тежина , без разлика што се би се постигнало.

Тоа што го ветив, на некој начин си го исполнувам од тогаш, до ден денешен. Можеби паричната награда не е во тој износ (не до сега) но трошоците кои ги правам за организирање на две натпреварувања годишно се на исто рамниште како за едно со ваква парична награда.
Сега некој ќе спомене, а помош од државата?
Оваа федерација која е единствената со решение да работи во овие спортски гранки, промовирајки ги како спортови во државата и промовирајки ја државата надвор од нејзините граници, од досегашната финансиска помош добиена на државата едвај може да покрие 1/4 од вкупното постигнато и реализирано од страна на федерацијата.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
Last Edit: 2010/10/02 14:02 By Ѓороски.
The administrator has disabled public write access.
 
#19695
Re:Гранд При на Македонија 2002/3 7 Years, 6 Months ago Karma: 150
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
Last Edit: 2010/10/02 14:21 By Ѓороски.
The administrator has disabled public write access.
 
#19698
Re:Гранд При на Македонија 2002/3 7 Years, 6 Months ago Karma: 20
Gjoroski wrote:
MaStaPe
Moderator
Posts: 6629
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: Скопје Birthday: 11/04
Last Edit: 2010/10/02 15:23 By MaStaPe.
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 123

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда