Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?

Тренинг и исхрана
(1 viewing) (1) Guest
Go to bottomPage: 1
TOPIC: Тренинг и исхрана
#28861
Тренинг и исхрана 5 Years, 12 Months ago Karma: 2
Еве нешто и за девојките кои се почетници во овој спорт
Штотуку сте почнале, најверојатно имате поголем процент на наталожени масти или не сте навикнати да јадете повеќе избалансирани оброци во денот, ако тоа го правите мали се шансите дека сте имале соодветен внес на протеини, масти и хидрати. Следејќи го вистинскиот начин на исхрана, нема да трупате килограми и килограми масно ткиво туку ќе го храните мускулот со тоа што му е потребно.

Јајца – еден од најдобрите извори на протеин кој може да го внесете. Без разлика колку и да е богата со протеини храната што ја јадете, телото може да искористи само одреден процент од нив. Јајцата се рангираат највисоко во тој поглед.
Нутритивни вредности
Од кокошка (едно)
Калории 74, протеини 5.6 , хидрати 0.3, масти, 5.3

Пилешко (стек) – висок процент на протеини, низок процент на лоши масти.
Нутритивни вредности
На 100гр.
Калории 200, протеини 25гр. Масти 5 гр.

Туна - 100 грама конзервирана туна во вода, содржи 120 калории и 25 грама протеини. Туната е добар извор на ниацин, Витамин Б12, фосфор, магнезиум, железо, цинк, рибофлафин и тиамин.

Ориз - Оризот е извонредно хранлив (360 калории во 100 грама, 5гр. Протеин и 80гр. хидрати). Сиромашен е со масти, но богат со скроб, па затоа е лесно сварлив.Оризот е богат со минерали. Најмногу има фосфор (116 милиграми) и калиум, а нешто помалку магнециум, калциум, манган, железо, сулфур, бакар, цинк, кобалт.


Прв оброк
3 белки
1 цело омега 3 јајца
30 грама експандиран ориз

Втор оброк
20 грама whey протеин подготвен со вода

Трет оброк
150 грама стек или туна
30 гр ориз
30 гр бадеми
Салата

Четврти оброк
Ист како првиот или третиот

Петти оброк
Ист како вториот

Шести оброк
100 гр. Стек

Вкупен внес во денот
Calories (KCL): 1500-1800
Protein(PT): 122-150
Carb: 58-83
Fat: 78-113

Оваа исхрана е за да не го зголемувате процентот на масти во вашето тело. Некои од вас ќе почнат да ги губат мастите, но најважно е да го смените начинот на исхрана и да научите како да се храните. Доколку почнете да стагнирате со својот напредок, почнете да правите варијации со хидратите и мастите. На пример 100 – 50 – 0 грама хидрати така вашиот организам нема да се навикнува на истата рутина, туку ќе продолжи да согорува масти.
Суплементите како BCAA, Glutamine, L-carnitine ќе ви помогнат во напредокот.Тренингот треба да се состои од кардио и тежински тренинг.
Пример за тренинг:
Понеделник
Наутро пред првиот оброк 30-40 мин. Кардио
Попладне
Тежински тренинг
Гради
Трицепс
Стомачни
30 мин. Кардио

Вторник
Кардио пред првиот оброк
Тежински тренинг:
Нозе

Среда
Кардио наутро
Рамо и бицепс
Стомачни
кардио

Четврток
Кардио наутро
Грб и трицепс
Кардио

Петок
Кардио
Нозе
Стомачни

Сабота
Кардио
Раце
Кардио

Недела – ОДМОРТекстот за исхраната е преведен од probodybuilding.com, а тренингот е мој т.е јас го правам. На форумов има многу со повеќе познавање па ако имате време прочитајте го и корегирајте ме, поздрав!
foxy
Junior Boarder
Posts: 27
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Female
The administrator has disabled public write access.
Sweat like a pig look like a fox
 
#28888
Re:Тренинг и исхрана 5 Years, 12 Months ago Karma: 5
Ихааа ова за на маса а
L ninja
A?
Moderator
Posts: 1056
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Female Location: Skopje Birthday: 08/03
The administrator has disabled public write access.
Hot as Ice!!!
 
#28901
Re:Тренинг и исхрана 5 Years, 12 Months ago Karma: 2
Па може да се каже... Јас сум на дефиниција сега така да тренингот е тој што го наведов 2 пати кардио еднаш наутро еднаш после тежинскиот тренинг, 6 дена во неделата. Исхраната ми изгледа вака моментално.

Прв оброк
-3 Цели јајца
-4 Белки
KCL: 350, PT: 32, Carb: 3, Fat: 15

Втор оброк
-200 гр. стек
-салата
KCL: 284, PT: 31, Carb: 5, Fat: 14

Трет оброк
-25g whey со вода
KCL: 203, PT:28, Carb: 3,

Четврт оброк
-120 гр. туна
KCL: 217, PT: 24, Carbs: 2, Fat: 5

Петти оброк
-Ист како оброк 3
KCL: 203, PT:28, Carb: 3,


Ако можеш ѕирни и исправи ме... ама мислам дека е ок
foxy
Junior Boarder
Posts: 27
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Female
The administrator has disabled public write access.
Sweat like a pig look like a fox
 
#28907
Re:Тренинг и исхрана 5 Years, 12 Months ago Karma: 5
За женско е ок,мада јас од сабајле сум на 1 цело јајце , 3 белки ќе видиш по резултатите на тебе. Сепак секој е различен нели? Ако ти иде така онда зашо би те исправувала Кардиото ти е топ. Јас сум на минимум 1 саат кардио дневно.
L ninja
A?
Moderator
Posts: 1056
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Female Location: Skopje Birthday: 08/03
The administrator has disabled public write access.
Hot as Ice!!!
 
#28909
Re:Тренинг и исхрана 5 Years, 12 Months ago Karma: 2
Сепак фала Одам да учам сеа Господ знае како, не ми функционира мозокот, само глупости тресам
foxy
Junior Boarder
Posts: 27
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Female
The administrator has disabled public write access.
Sweat like a pig look like a fox
 
#28910
Re:Тренинг и исхрана 5 Years, 12 Months ago Karma: 5
јаооооо причај ми о томе еј! денес јх само од несот иам у мене ај со среќа
L ninja
A?
Moderator
Posts: 1056
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Female Location: Skopje Birthday: 08/03
The administrator has disabled public write access.
Hot as Ice!!!
 
Go to topPage: 1

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда