Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 1
TOPIC: Прашање
Прашање 5 Years, 6 Months ago Karma: -1
Може едно прашање, нов сум во фитнес вежбањето и дигање тегови, ме интересира дали е калорично да се јаде ТУНА конзерва, сега сум на една диета и има резултати, треба да намалам барем ушете 10 КГ. јадам исклучиво зеленчук овошје мусли и друг вид на некалорична исхрана, само за туна конзерва не сум сигурен и ме интересира.
xZy
Fresh Boarder
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.

Re:Прашање 5 Years, 6 Months ago Karma: 150
xZy wrote:
Може едно прашање, нов сум во фитнес вежбањето и дигање тегови, ме интересира дали е калорично да се јаде ТУНА конзерва, сега сум на една диета и има резултати, треба да намалам барем ушете 10 КГ. јадам исклучиво зеленчук овошје мусли и друг вид на некалорична исхрана, само за туна конзерва не сум сигурен и ме интересира.

Секоја хранлива намирница е калорична сама по себе.
Она ти што сакаш да го постигнеш, намалување на телесна тежина, значи котролиран внес на вкупни калории во текот на денот и правилен сооднос на намирниците.
Од тоа што го гледам, имаш погрешен пристап. Јадеш храна која е извор на Јаглени хидтрати, сто се предуслов за дебелеење, а се плашиш од белковини,кои се првенствено градивна материја.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
graph
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07

Re:Прашање 5 Years, 6 Months ago Karma: -1
на овој начин на исхрана до сега, за 3 месеци намалив 13 кг. ако сум грешка во исхраната ако можете некој начин на исхрана да ми кажете според вас.. тренирам 6пати неделно.

фала однапред позз
xZy
Fresh Boarder
graphgraph

Re:Прашање 5 Years, 6 Months ago Karma: 150
xZy wrote:
на овој начин на исхрана до сега, за 3 месеци намалив 13 кг. ако сум грешка во исхраната ако можете некој начин на исхрана да ми кажете според вас.. тренирам 6пати неделно.

фала однапред позз

Нормално е да намалиш, ако вненсуваш помалку калприи во денот, од тоа што ти е потребно да ја одржуваш постоечката телесна тежина.
Се работи за тоа што сакаш да постигнеш, кога држиш диети?
Овде имаш напишано дека си во вежбањето, фитнес и дигање тегови. Тоа за мене значи дека сакаш да ја регулираш својата телесна тежина и да го подобриш физичкиот изглед на тој начин што би бил по мускулест. Ако е така, тогаш ќе мораш во периоди на дефиниција, или намалување на телесните масти(паралелено со тоа доаѓа и до намлаување на телесната тежина) да внесуваш доволна количина и на белковини, покрај јаглените хидтрати кои ги имаш во исхраната, со цел да создадеш мускули и првенствено да го сочуваш и тоа малку мускулно ткиво кое го имаш. За попрецизно да ти помогнам, ќе мораш да ми поставиш овде, начин на исхрана (со оброци) и начин на тежински и кардио тренинг.
Иначе во глобала, грубо, тоа изгледа 2 гр белковини на 1 кг телесна тежина, некаде околу 200 гр ЈХ во денот и 30 гр здрави масни киселини. Вода по 3 литри минимум (каде не спаѓа онаа количина на вода која ја пиеш за време на тренинг).
Ѓороски
ХЕРКУЛЕС
graph

Re:Прашање 5 Years, 6 Months ago Karma: -1
па, неам некој начин на исхрана но пазам што јадам пример не јадам леб пецива благо. пр. за денес.
доручек 2 чаши јогурт и мусли,
ручек компири 2, 1 домат,2 варени јајца
пред тренинг 1 живо јајце (секој ден пред вежбање)
вечера 2 чаши млеко и овошје (било што)

тоа е одприлика секојдневно
ова го практикувам веќе 2 недели со ептен внимавање.
xZy
Fresh Boarder
graphgraph

Re:Прашање 5 Years, 5 Months ago Karma: 150
xZy wrote:
па, неам некој начин на исхрана но пазам што јадам пример не јадам леб пецива благо. пр. за денес.
доручек 2 чаши јогурт и мусли,
ручек компири 2, 1 домат,2 варени јајца
пред тренинг 1 живо јајце (секој ден пред вежбање)
вечера 2 чаши млеко и овошје (било што)

тоа е одприлика секојдневно
ова го практикувам веќе 2 недели со ептен внимавање.

доручек 2 чаши јогурт и мусли,ќе го проголтаме како ОК, само ако на ова додадеш барем 5 белки.

ручек компири 2, 1 домат,2 варени јајца, дефинитивно парче пилечки стек од 250 гр како додаток на компирите и доматите. Јајцата ги префрлив во доручек.

пред тренинг 1 живо јајце (секој ден пред вежбање), подобро салата од 5 белки или три белки и две цели.

вечера 2 чаши млеко и овошје (било што) веднаш по тренинг овошјето е ОК, не баш, али за фитнес изглед е ОК. Но, како вечера би ти препорачал салата од туна, една конзерва измешана во изобилие на марула или зелка, со оцет и маслото од конзервата..

Да не заборавам, тежински тренинг и кардио.
Ѓороски
ХЕРКУЛЕС
graph

Re:Прашање 5 Years, 5 Months ago Karma: -1
Ти благодарам многу, ке ги направам овие промени па ќе видам какви ќе бидат резултатите )) ПОЗДРАВ!
xZy
Fresh Boarder
graphgraph

Go to topPage: 1
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда