Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 1
TOPIC: Прашање
#29919
Прашање 5 Years, 9 Months ago Karma: -1
Може едно прашање, нов сум во фитнес вежбањето и дигање тегови, ме интересира дали е калорично да се јаде ТУНА конзерва, сега сум на една диета и има резултати, треба да намалам барем ушете 10 КГ. јадам исклучиво зеленчук овошје мусли и друг вид на некалорична исхрана, само за туна конзерва не сум сигурен и ме интересира.
xZy
Fresh Boarder
Posts: 6
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male 30mart
The administrator has disabled public write access.
 
#29920
Re:Прашање 5 Years, 9 Months ago Karma: 150
xZy wrote:
Може едно прашање, нов сум во фитнес вежбањето и дигање тегови, ме интересира дали е калорично да се јаде ТУНА конзерва, сега сум на една диета и има резултати, треба да намалам барем ушете 10 КГ. јадам исклучиво зеленчук овошје мусли и друг вид на некалорична исхрана, само за туна конзерва не сум сигурен и ме интересира.

Секоја хранлива намирница е калорична сама по себе.
Она ти што сакаш да го постигнеш, намалување на телесна тежина, значи котролиран внес на вкупни калории во текот на денот и правилен сооднос на намирниците.
Од тоа што го гледам, имаш погрешен пристап. Јадеш храна која е извор на Јаглени хидтрати, сто се предуслов за дебелеење, а се плашиш од белковини,кои се првенствено градивна материја.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#29944
Re:Прашање 5 Years, 9 Months ago Karma: -1
на овој начин на исхрана до сега, за 3 месеци намалив 13 кг. ако сум грешка во исхраната ако можете некој начин на исхрана да ми кажете според вас.. тренирам 6пати неделно.


фала однапред позз
xZy
Fresh Boarder
Posts: 6
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male 30mart
The administrator has disabled public write access.
 
#29945
Re:Прашање 5 Years, 9 Months ago Karma: 150
xZy wrote:
на овој начин на исхрана до сега, за 3 месеци намалив 13 кг. ако сум грешка во исхраната ако можете некој начин на исхрана да ми кажете според вас.. тренирам 6пати неделно.


фала однапред позз


Нормално е да намалиш, ако вненсуваш помалку калприи во денот, од тоа што ти е потребно да ја одржуваш постоечката телесна тежина.
Се работи за тоа што сакаш да постигнеш, кога држиш диети?
Овде имаш напишано дека си во вежбањето, фитнес и дигање тегови. Тоа за мене значи дека сакаш да ја регулираш својата телесна тежина и да го подобриш физичкиот изглед на тој начин што би бил по мускулест. Ако е така, тогаш ќе мораш во периоди на дефиниција, или намалување на телесните масти(паралелено со тоа доаѓа и до намлаување на телесната тежина) да внесуваш доволна количина и на белковини, покрај јаглените хидтрати кои ги имаш во исхраната, со цел да создадеш мускули и првенствено да го сочуваш и тоа малку мускулно ткиво кое го имаш. За попрецизно да ти помогнам, ќе мораш да ми поставиш овде, начин на исхрана (со оброци) и начин на тежински и кардио тренинг.
Иначе во глобала, грубо, тоа изгледа 2 гр белковини на 1 кг телесна тежина, некаде околу 200 гр ЈХ во денот и 30 гр здрави масни киселини. Вода по 3 литри минимум (каде не спаѓа онаа количина на вода која ја пиеш за време на тренинг).
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#29950
Re:Прашање 5 Years, 9 Months ago Karma: -1
па, неам некој начин на исхрана но пазам што јадам пример не јадам леб пецива благо. пр. за денес.
доручек 2 чаши јогурт и мусли,
ручек компири 2, 1 домат,2 варени јајца
пред тренинг 1 живо јајце (секој ден пред вежбање)
вечера 2 чаши млеко и овошје (било што)

тоа е одприлика секојдневно
ова го практикувам веќе 2 недели со ептен внимавање.
xZy
Fresh Boarder
Posts: 6
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male 30mart
The administrator has disabled public write access.
 
#29958
Re:Прашање 5 Years, 9 Months ago Karma: 150
xZy wrote:
па, неам некој начин на исхрана но пазам што јадам пример не јадам леб пецива благо. пр. за денес.
доручек 2 чаши јогурт и мусли,
ручек компири 2, 1 домат,2 варени јајца
пред тренинг 1 живо јајце (секој ден пред вежбање)
вечера 2 чаши млеко и овошје (било што)

тоа е одприлика секојдневно
ова го практикувам веќе 2 недели со ептен внимавање.


доручек 2 чаши јогурт и мусли,ќе го проголтаме како ОК, само ако на ова додадеш барем 5 белки.

ручек компири 2, 1 домат,2 варени јајца, дефинитивно парче пилечки стек од 250 гр како додаток на компирите и доматите. Јајцата ги префрлив во доручек.


пред тренинг 1 живо јајце (секој ден пред вежбање), подобро салата од 5 белки или три белки и две цели.

вечера 2 чаши млеко и овошје (било што) веднаш по тренинг овошјето е ОК, не баш, али за фитнес изглед е ОК. Но, како вечера би ти препорачал салата од туна, една конзерва измешана во изобилие на марула или зелка, со оцет и маслото од конзервата..

Да не заборавам, тежински тренинг и кардио.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#29962
Re:Прашање 5 Years, 9 Months ago Karma: -1
Ти благодарам многу, ке ги направам овие промени па ќе видам какви ќе бидат резултатите )) ПОЗДРАВ!
xZy
Fresh Boarder
Posts: 6
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male 30mart
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 1
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда