Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 123
TOPIC: Ishrana
#29410
Re:Ishrana 5 Years, 11 Months ago Karma: 1
пак не е добро вака наједноставно и пред тоа и сега имаш висок внес на шеќери јас и воопшто не ги внесусам кога се чистам исто и од страна на мастите едноставно тоа што го внесувам од страна на масти е од рибата и преку суплементација корисните 3.6.9 млекото,јогуртот односно млечни производи да ги исфрлиш при дефиниција..пробај да внесуваш 2-3гр протеини хидрати скрати варирај и то е то поздрав
MiNER
Gold Boarder
Posts: 312
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Birthday: 11/10
The administrator has disabled public write access.
 
#29411
Re:Ishrana 5 Years, 11 Months ago Karma: 24
Ne se zamaraj tolku so izgotvuvanje na striktna dieta, zatoa sto sigurno nema da go jadis istoto sekoj den. Povazen del e vtoriot - kolicina i proporcija na makro-elementite.

Mali i vazni promeni :

- Vednas posle trening ne vnesuvaj masti, osven ako ne si na keto dieta, a ti ne si. Mozi mnogu mala kolicina koja doagja so hranata no ne ti trebaat bademi vo toa vreme. Moze mala kolicina na ALA ili CLA.

- Zelen Caj - kolku sto mozes povekje, ako imas pari kupi si esktrakt.

- Grejpfrut - 2-3 pati dnevno.

- Gledaj skoro site JH da ti se so nizok GI (ogranici ili zameni gi muslite, bananata, kompirot, suvoto grozje, so kafeav oriz ili oves, grejpfrut). Moze da imas mala kolicina na prost i brz JH posle treningot ili kardioto, no ne povekje od 30-40 grama, drugoto mozi da go dopolnis so podobar tip JH.

- Mlekoto na vecer mozis da go zamenis so obezmastena izvarka - mnogu pogolema kolicina na protein, pomalku masti, pomalku JH, plus e odlicen kazein.

- Salata so skoro sekoj obrok (brokoli, karfiol, zelka).

So tek na vreme dietata i izgledot kje ti ukazat dali pravilno si se nasocil. Posle 2 nedeli mozi da pocnis da variras so JH, no nedelniot vnes na kalorii da ne bidi mnogu pomal od toa sto e sega. Znaci ako sega imas ~ 14000 kalorii, togas mozi da imas ~13000, so sto ke imas nekolku denovi so 1500 kalorii i den so 2500.
Posle toa moze da namalis uste 10-15% procenti so kaloriite od JH, no togas ke ti treba malku povekje protein i glutamin za da se izbegnuva katabolizam.
mafmaf
Moderator
Posts: 583
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male
The administrator has disabled public write access.
 
#29412
Re:Ishrana 5 Years, 11 Months ago Karma: 1
ako ti e za dieta moras da izbacis bananite bademite suvo grozje zolckite se zna sekeri minimum toest 0 hidrati dali preku oves ili oriz kompir makaroni ne e bitno pocni so 300 grama pa namaluvaj dodeka ne go naucis svoeto telo kako reagira na koja hrana sto e mnogu bitno jas na pr. na def ne koristam oves ni wey samo oriz i meso oriz vnesuvam 150 gr. hidrati dnevno a protein 300 grama preku meso bez prasoci i odlicno funkcioniram no nemora da znaci i kaj tebe deka e taka
alexmikonos
Expert Boarder
Posts: 132
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#29417
Re:Ishrana 5 Years, 11 Months ago Karma: 0
океј фала многу на одговорите на сите.. пошо ми е првпат не ни очекувам многу сега ми е битно да пробам еднаш да видам како иде со издржување пошто сум спортски тип (пливач у пензија) си дозволував често да јадам благо и у моементов сум на 3-3,5 илјади калории дневно со околу 500г ЈХ, што значи и мојата почетна диета би требало да даде резултат.. како и да е ке пробам па ке видиме како ке биде, и не ми беше стрикна мене дефиниција затоа и така малце полабава исхрана направив едноставно сакав да симнам некој процент масти и тоа е тоа:) фала на сите ке видиме сеа што ке испадне:)
viksamkd
Junior Boarder
Posts: 30
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#29463
Re:Ishrana 5 Years, 10 Months ago Karma: 0
едно прашање околу обезмастената урда.. каде можам да најдам.. досега најчиста што најдов е со 10г масти, 15г протеини, 10г јаглехирдати - на 100г урда.. другите беа ептен бетер со масти.. језда ова има многу поише протеини него млеко ама млеко има и со 0.9% масленост
viksamkd
Junior Boarder
Posts: 30
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#29466
Re:Ishrana 5 Years, 10 Months ago Karma: 1
од идеал шипка има со 1.3 мислам беше масти и 1гр хидрати и 14 протеини.
MiNER
Gold Boarder
Posts: 312
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Birthday: 11/10
The administrator has disabled public write access.
 
#29467
Re:Ishrana 5 Years, 10 Months ago Karma: 0
уффффффффф топ идам да барам тоа:) ако ти текне да била некоја друга пиши
viksamkd
Junior Boarder
Posts: 30
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#29470
Re:Ishrana 5 Years, 10 Months ago Karma: 1
viksamkd wrote:
уффффффффф топ идам да барам тоа:) ако ти текне да била некоја друга пиши
има милион други само што можев да најдам јас оваа е со нанискo ниво на масти и јх
MiNER
Gold Boarder
Posts: 312
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Birthday: 11/10
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 123
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда