Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 12345
TOPIC: Зголемете мускулна маса со есктра протеини
#1725
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 9 Months ago Karma: 150
MaStaPe напиша:
100jmenov напиша:
Hehehe,od se lecam,prepisuvam recepti HardCore,pa mozete da gi nabavite od apteka GjoroskiFarm,Bazka fala na reklamata,kako Sase od tv star si
a kade e farmata na goroski

Немора сите да знаат дека сум ветеринар бе, пензонеру.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#12185
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 3 Months ago Karma: 0
Во претходните постови имаше спомнато дека после тренинг (кај 20 саат) да се земе белковини со двојно повеќе јаглехидрати.

Но во некои диети (повеќето) читам дека во вечерните часови е лошо да се внесуваат јаглехидрати и обично секаде после тренинг стои месо со најчесто морков но никаде не пишува внес на јаглехидрати (ориз/компир...)

Дали е така правилно, малце се збунав?

Исто ме интересира дали може со пилешкото да се прават некој рецепти пошто преку глава ми е од јадење варен стек, пример да се направи некој сос и сл што ќе го подобро вкусот но нема да наштети на диетата
klime
Senior Boarder
Posts: 51
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#12188
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 3 Months ago Karma: 150
Без разлика кога е тренингот, дали наутро, преку ден или навечер, единствено нешто што во тој период на вашиот организам му е потребно е потрошениот гликоген. Самиот организам првенствено ќе си ги надополни резервите на енергија, без разлика што ќе внесете од намирници. Така да, ако го знаете овој факт, зашто би внесувале белковини, кога знаеме дека ќе бидат претворени во гликоген и искористени во дополнување на резервите?! Секогаш првиот оброк кој треба да биде во течна состојба после трениг по состав е најчесто 2:1 за Јаглените Хидрати. Она што ти го имаш читано како вечерен оброк е напишано од страна на "стручњаци" во чии диети нема вечерни тренинзи или оброкот после вежбање го категоризираат како ужина.
После тој оброк (ужина) следниот оброк које во тврда форма е составен првенствено од белковините.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 12345
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда