Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 12345
TOPIC: Зголемете мускулна маса со есктра протеини
#1607
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 9 Months ago Karma: 0
Ќе напишам како ќе иде, иако не очекувам некој голем напредок пошто сега лето, па одмори...
Сакам да прашам уште нешто во врска со креатинот. Го користам некои 5 недели - 5 грама насабајле и 5 гр. по тренинг а кога не вежбам само 5 гр. сабајле, денес малку осетив болка во долниот дел од грбот на левата страна па се исплашив да не делува креатинот негативно на бубрезите. Читав дека е можно да предизвика камен во бубрег:unsure:
puffy
Junior Boarder
Posts: 35
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#1611
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 9 Months ago Karma: 150
puffy напиша:
Ќе напишам како ќе иде, иако не очекувам некој голем напредок пошто сега лето, па одмори...
Сакам да прашам уште нешто во врска со креатинот. Го користам некои 5 недели - 5 грама насабајле и 5 гр. по тренинг а кога не вежбам само 5 гр. сабајле, денес малку осетив болка во долниот дел од грбот на левата страна па се исплашив да не делува креатинот негативно на бубрезите. Читав дека е можно да предизвика камен во бубрег:unsure:


Што се однесува до зголемувањето на ТТ, немој да се оптеретуваш психички со тоа дека е лето, па тешко дека би требало да имаш некаков напредок. Постојат делови од светот каде поголем дел од годината е лето или топло, па на тие места ги има најдобрите билдери на светот кои истотака се и најмасивните. Значи, ако работиш како треба, нема зашто да не ја зголемиш својата телесна тежина. Потењето е нормална појава и се надополнува(тоа што ќе се изгуби од него) преку течности.

Бубрезите се филтери на течостите во огранизмот. Се поминува преку нив, се филртрира, прочистува и она што не треба се исфрла, а тоа што му е потребно на организмот се задржува. Дел од креатинот преку преработката од страна на организмот се претвара во кратинин кој преставува деградационен продукт кој се исфрла од организмот. Сите овие деградациони продукти на метаболизмот ги оптеретуваат бубрезите во нината работа, па ништо чудно да е некоја реакција. Но, немора ни да значи.
Најдобро е кога би отишол да направиш преглед кај медицинско лице или проверка на мокрача, каде ќе се види концентрацијата на креатининот во неа.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#1618
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 9 Months ago  
Aj da probam jas kako idno medicinsko lice da ti odgovoram:1)poslusaj go pretsedatelot i idi na lekar za bolkata koja ja osekas;2)da te ohrabram,bubreg ne boli(edna interesna informacija koja ja nauciv na klinikata za nefrologija kade sekoj stepen bubrezna slabost ne dava bolka kaj pacientite,koi poradi toa ne razbiraat kako se bubrezno bolni),a edinstveno bolka moze da se pocuvstvuva kako kolika renalis pri kamen vo bubregot koga kamenceto se spusta po mocnite patista.moze da ima i pecenje pri mokrenje,no toa bi bilo najverojatno infekcija i se oseka podolu po mocnite patista.znaci,bolkata definitivno ne e predizvikana od slabost poradi opteretuvanje so kreatin,a moze i voopsto da ne e od taa regija.moze de e nesto sosema drugo. Znaci,bolkata treba da mu ja opises so intenzitet,lokalizacija....na tvojot lekar,koj po pregledot ke ti kaze vo sto e rabotata.pozdrav i ne se plasi
100jmenov

The administrator has disabled public write access.
 
#1626
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 9 Months ago Karma: 150
100jmenov напиша:
Aj da probam jas kako idno medicinsko lice da ti odgovoram:1)poslusaj go pretsedatelot i idi na lekar za bolkata koja ja osekas;2)da te ohrabram,bubreg ne boli(edna interesna informacija koja ja nauciv na klinikata za nefrologija kade sekoj stepen bubrezna slabost ne dava bolka kaj pacientite,koi poradi toa ne razbiraat kako se bubrezno bolni),a edinstveno bolka moze da se pocuvstvuva kako kolika renalis pri kamen vo bubregot koga kamenceto se spusta po mocnite patista.moze da ima i pecenje pri mokrenje,no toa bi bilo najverojatno infekcija i se oseka podolu po mocnite patista.znaci,bolkata definitivno ne e predizvikana od slabost poradi opteretuvanje so kreatin,a moze i voopsto da ne e od taa regija.moze de e nesto sosema drugo. Znaci,bolkata treba da mu ja opises so intenzitet,lokalizacija....na tvojot lekar,koj po pregledot ke ti kaze vo sto e rabotata.pozdrav i ne se plasi

Форум со Доктор и стручни одговори, КАЈ ГО ИМА ТОА
Стојменчо, одличен одговор и благодарам.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#1668
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 9 Months ago Karma: 0
Можда ми била некаква реакција, ако се повтори пак ќе идам на лекар да видам што ќе кажат. Во секој случај Голема Благодарност до стручните совети на Ѓороски и 100jmenov.
puffy
Junior Boarder
Posts: 35
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#1701
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 9 Months ago Karma: 5
Од сега не мора да фрлате пари за такси или за бензин за да го посетете вашиот матичен поради некој нејаснотии , се што треба да направете е да го уклучете компјутерот да кликнете на MOZIlLA FIREFOX и да напишете herkules.com.mk и да го прашате нашиот стручен доктор, кој ке ви одговори бесплатно и бес плави картони.
Добра реклама
Baze
Platinum Boarder
Posts: 992
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male mr.baze18 baze_bilderceto@hotmail.com Location: Штип Birthday: 12/08
The administrator has disabled public write access.
Германските суплементи Best-body nutrition одсега достапни за нарачка и во Штип !!!
Телефони: 078-313-917 ; 071-314-917
Поздрав
Баже Јорданов
www.best-body-nutrition.com
/BBN_banner_quality.jpg[/img]
 
#1710
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 9 Months ago Karma: 150
Baze напиша:
Од сега не мора да фрлате пари за такси или за бензин за да го посетете вашиот матичен поради некој нејаснотии , се што треба да направете е да го уклучете компјутерот да кликнете на MOZIlLA FIREFOX и да напишете herkules.com.mk и да го прашате нашиот стручен доктор, кој ке ви одговори бесплатно и бес плави картони.
Добра реклама


Кога ќе прочита
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#1717
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 9 Months ago Karma: 20
od sve li leci DR
MaStaPe
Moderator
Posts: 6629
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: Скопје Birthday: 11/04
The administrator has disabled public write access.
 
#1722
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 9 Months ago  
Hehehe,od se lecam,prepisuvam recepti HardCore,pa mozete da gi nabavite od apteka GjoroskiFarm,Bazka fala na reklamata,kako Sase od tv star si
100jmenov

The administrator has disabled public write access.
 
#1724
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 9 Months ago Karma: 20
100jmenov напиша:
Hehehe,od se lecam,prepisuvam recepti HardCore,pa mozete da gi nabavite od apteka GjoroskiFarm,Bazka fala na reklamata,kako Sase od tv star si
a kade e farmata na goroski
MaStaPe
Moderator
Posts: 6629
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: Скопје Birthday: 11/04
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 12345
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда