Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 12345
TOPIC: Зголемете мускулна маса со есктра протеини
#649
Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 10 Months ago Karma: 150
Колку протеини ви се потребни и кога во текот на денот? Ако точно ги одговорите овие прашања, лесно ќе ја зголемите вашата мускулна маса.
Во бодибилдингот правило е да се внесуваат од 2 до 4 грама белковини на килограм телесна тежина. Подолу ќе најдете мапа од Крис Ацето, еден од врвните нутриционисти во светот на билдингот и фитнесот, за тоа што, кога, зашто и колку ви е потребно во текот на денот од оваа градивна материја.
ПРАВИЛА
Јадете на секои два до три часа
Внесувајте белкови почесто во текот на денот. На тој начин на вашиот организам ќе му бидат достапни во секој момент овие неопходни градивни материи за изградба на ново и за обновување на старото и оштетено мускулно ткиво.
Бидете стабилни
Редовните оброци ќе во овозможат да имате норламо ниво на инсулин во текот на целиот ден. Тоа пак ќе ви помогне да се наоѓате постојано во анаболичка состојба, контролирајки го стресот и катаболичкиот хормон, кортизол.
Миксајте за да победите
Сите научни истражувања дојдоа до еден едноставен закључок дека е подобро и поздраво доколку вкупниот внес на протеини во текот на денот биде од повеќе различни извори на протеини. На тој начин ќе го збогатите организмот со различен и квалитетен аминограм кој ќе ви помогне во изградба на нови мускули.
Забрзајте
Постојат периоди во текот на денот каде е потребно да се внесат протеини кои се брзо абсорбирачки од страна на организмот. Веднаш по будење, пре и по вежбање. Тогаш корстете брзи протеински извори.
Забавете
Постои период од денот каде е потребно да се внесат протеини кои споро се разлагаат и искористуваат од страна на организмот. Тоа е периодот пред спиење. Тогаш е потребно да внесете спор протеински извор, како казеинот, кој ќе ви помогне во тоа да вашиот организам биде во текот на ноќта постојано снабдуван со градивни материи.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#651
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 10 Months ago Karma: 5
Ова е нешто многу слично како тоа што јас го применував кога се спремав за натпревар.
Baze
Platinum Boarder
Posts: 992
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male mr.baze18 baze_bilderceto@hotmail.com Location: Штип Birthday: 12/08
The administrator has disabled public write access.
Германските суплементи Best-body nutrition одсега достапни за нарачка и во Штип !!!
Телефони: 078-313-917 ; 071-314-917
Поздрав
Баже Јорданов
www.best-body-nutrition.com
/BBN_banner_quality.jpg[/img]
 
#697
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 10 Months ago Karma: 3
Почна директорот со текстчиња.
admin
ХЕРКУЛЕС, едноставно најдобар.
Admin
Posts: 625
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: Скопје
The administrator has disabled public write access.
 
#763
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 10 Months ago Karma: 0
Dokolku ja koristam ovaa dieta vo mojata isxrana, kakvi treba da bidat moite treninzi vo teretana ? Mislam na brojot na moite vezbi, serii i povtoruvanje
Ivan17
Fresh Boarder
Posts: 10
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: resen
The administrator has disabled public write access.
 
#764
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 10 Months ago Karma: 3
Иван, а да пишеше начин на вежбање, твој. Па, да пробаме да ти помогнеме.
Убаво ќе биде и ако поставиш некоја слика од тебе.
admin
ХЕРКУЛЕС, едноставно најдобар.
Admin
Posts: 625
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: Скопје
The administrator has disabled public write access.
 
#766
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 10 Months ago Karma: 0
Zapocnav so vezbanje pred 1godina i nekolku meseci od togas vezbam so mali nedelni odmori normalno deka ima podobruvanja vo mojata sila i golemi promeni vo teloto no sepak ne mozam da ja dostignam mojata posakuvana tezina.Momentalno imma 62kg 1.83 visok.Mojot nacin na vezbanje e razlicen za razlicni muskuli i eden trening mi trae 45-60min.

Nacinot na vezbanje

Gradi: 4 vezbi po 3 serii 12/10/8 povtoruvanja
Biceps/Triceps: Po dve vezbi 3 serii povtoruvanja 10/8/6
Ramo: Po dve vezbi za Zadno Predno Sredno i trapez po 3 serii 12/10/8 pov
Grb: 4 vezbi 3 serii 12/10/8 pov
a na nozete ne mu imam obrnato golemo vnimanie mozebi 2 pati mesecno gi vezbam

A za sliki ke stavam stom ke mozam t.e stom ke napravm
Ivan17
Fresh Boarder
Posts: 10
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: resen
The administrator has disabled public write access.
 
#767
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 10 Months ago Karma: 3
Иван, денес директорот не го видов нешто моногу активен, но сигурен сум дека утре ќе добиеш исцрпен одговор на твоето прашање.
admin
ХЕРКУЛЕС, едноставно најдобар.
Admin
Posts: 625
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: Скопје
The administrator has disabled public write access.
 
#769
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 10 Months ago Karma: 0
ok fala se nadevam deka toa ke vlijae vrz moeto vezbanje i deka nabrzo ke ima promeni
Ivan17
Fresh Boarder
Posts: 10
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: resen
The administrator has disabled public write access.
 
#770
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 10 Months ago Karma: 3
Биди сигурен во неговото крштевање ако пресече нешто, гарант пали.
admin
ХЕРКУЛЕС, едноставно најдобар.
Admin
Posts: 625
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: Скопје
The administrator has disabled public write access.
 
#779
Re:Зголемете мускулна маса со есктра протеини 8 Years, 10 Months ago Karma: 13
admin напиша:
Биди сигурен во неговото крштевање ако пресече нешто, гарант пали.

Potpisuvam
Paki
Animal
ВИП
Posts: 331
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male mr.o4cs@hotmail.com Location: Skopje
The administrator has disabled public write access.
Hardcore
 
Go to topPage: 12345
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда