Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 123456
TOPIC: Исхрана за маса
*
#12113
Re:Исхрана за маса 8 Years, 3 Months ago Karma: 0
секој ден вежбам освен во недела и секој ден различна мускулна партија,правам по 3-4 вежби по 4 серии за секоја вежба 6-8-10-12 повторувања,исхрана што ќе се најде тоа , најдов нешто по интернетов еве ќе пишам па да ми помогнеш за промени знам дека ќе требаат
1.овесни снегулки 150гр. и јајца 4-5 дали ќе бидат доволни и само белките или цели јајца да ги пијам
2.пилешки стек 150гр. + ориз меѓутоа колку ?
3.пилешки стек 150гр. + компир колку ?
за следниот или доколку треба 2 оброка чекам од тебе
xrt
Fresh Boarder
Posts: 2
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#12115
Re:Исхрана за маса 8 Years, 3 Months ago Karma: 20
ОБРОК 1: ОДМА ПОСЛЕ ТРЕНИНГ (најкасно до 15ч.30м.)

80кг.Х 0,4гр.=32гр.ПРОТЕИНИ HARD CORE
74кг.Х 1гр.=74гр.ЈАГ.ХИДР. HARD CORE

ОБРОК 2: ПОСЛЕ 60-90мин.(0д 16ч.30м. до17ч.)

350-400гр. ВАРЕН КОМПИР
СО 150- 180гр.БЕЛО МЕСО

ОБРОК 3: ВЕЧЕРА(0д2,5ч.-4ч. После оброк бр.2)

100гр.(ЖИВ,А ВАРЕН 300гр.)ОРИЗ
СО 200-250гр. ОСЛИЧ (од Прокупље,а може и од Мокра)

ОБРОК 4:УЖИНА
(пред спање,се мисли на нормално време)

ПРОТЕИН 90%(ЕДНА ДОЗА околу 30гр.) ИЛИ АМИНО 2-4
СО ОВОШЈЕ, ДЕКСТРОЗА ИЛИ СОК.

ОБРОК 5: ДОРУЧЕК(кога ќе ти станеш)

1 ЖОЛЧКА СО 4 БЕЛКИ 200-250мл. МЛЕКО,
СО МЕД ИЛИ БАНАНА

ОБРОК 6:ПРЕД ТРЕНИНГ(1ч.-1,5ч. ако ти станеш на време)

ТЕСТЕНИНИ 100гр.(варени 300гр.)
150-180гр. ТЕЛЕШКО

3Х1 Б комплекс;3Х500мг. Ц витамин

ТРЕНИНГОТ ТРЕА ОД 14ч.-15ч.Протеини 170-190 гр.
ЈХ 350-400 гр.
ВОДА ОБАВЕЗНО 2-3л.
MaStaPe
Moderator
Posts: 6629
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: Скопје Birthday: 11/04
The administrator has disabled public write access.
 
#12130
Re:Исхрана за маса 8 Years, 3 Months ago Karma: 20
Витамин Б за нерви и психа

Со правилно дневно внесување на витамините од групата Б можете да ги сочувате вашите живци и психа. Овој витамин опфаќа 13 сродни витамини кои ја сочинуваат групата Б. Делуваат здружено и меѓусебно си помагаат, па поради тоа се познати како Б-комплекс.
Главен и заеднички извор на витамини од групата Б е пивскиот квасец. Во него се содржани најголемите количини на овој витамин. Но, човековиот организам не создава резерви од оваа група витамини, па затоа мора секојдневно да го внесувате преку исхраната. Вистински и рационален извор на овој витамин се интегралните житарици и црниот леб.
Б витаминот е прав "нервен" витамин. Тој ги зајакнува живците, лечи разни психолошки пореметувања и осигурува правилна работа на нервниот систем. Го јакне вашето духовно здравје, ги отстранува уморот и депресијата. Го подобрува памтењето и моѓта на концентрација. Ја регулира вашата крвна слика. Доколку патите од анемија, витаминот Б е важен фактор во лечењето, бидејќи овозможува подобро да се искористи железото. Составен дел е од ензимите во организмот и еден од најважните фактори за нивното делување.
Витаминот Б е ефикасен кај:
* учествува во голем број процеси во метаболизмот
* има клучна улога во јагленохидратите, мастите и холестеролот во нашиот организам
* важен е за работата на органите за варење, ги поттикнува ферментите кои ја варат храната
* ја спречува појавата на артериосклероза, претераното згрутчување на крвта и формирање на камен во бубразите
* го штити црниот дроб и помага во неговата работа
* корисно делува на видот
* спречува нездрави појави на косата, ноктите и кожата
* ја подмладува кожата, правејќи ја нежна и розеникава

Витаминот Б се содржи во: пивскиот квасец, црниот дроб, интегралните житарици, гравот, млекото, рибата, јајцата, сливите, доматите, пиперка, коприва, ораси, кељот, блитвата, кикириките, бананите и во пивото.
MaStaPe
Moderator
Posts: 6629
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: Скопје Birthday: 11/04
The administrator has disabled public write access.
 
#13568
Re:Исхрана за маса 8 Years, 2 Months ago Karma: 0
Gjoroski напиша:
Значи одиме со зголемување на телесна тежина и мускулна маса во овој период. Подоцна, некаде март ќе започнеме со период на така наречено чистење или дефиниција,како би бил мускулест и убав за шетање по плажа.

Исхраната тие ок, уште поубаво би била кога секогаш би ги вклучил сите ИЛИ како задолжително и плус.Останува само додаток на преотеин.Можеш да оставиш адреса во контакти, ако си ги проверил цените и производите со кои ние располагаме. Ќе ти биде испорачано на домашна адреса.

Вежбањето треба да се корегира.
Гради,работи 3 вежби во овој период со по 5,4, и 3 серии од вежба.Вежбите се потисок на рамна клупа, потисок на коса клупа и развлекување на рамна клупа.

Рамења, Потисок пред глава(5), летање сточки(4) и во претклон(3).

Раце, бицепс,дворачен прегиб(5) и еднорачен прегиб на коса клупа(4).
Трицепс, потисок на лат(3), потисок од чело(5) и екстенсија позади глава(3).

Грб, Влчечење на лат пред глава(5), веслање со дворачен(4), долен котур лат(3) и мртво подигнување(3).

Нозе, Лег екстензија(3), чучњеви(5), преса(4) и исчекор(3).
Задналожа, лег курл(4) и мртво со нозе исправени во колената(4).

Лист исто што го имаш и до сега работено,стомак врат и подлактици како и до сега.

Поминаа 4 месеци веќе кај што ја работам оваа програма, па сакам да прашам дали треба да се корегира нешто на програмта за вежбање погоре пошто не сум веќе апла почетник.

Резултати има и сум задоволен од досега постигнатото.

Исто и за исхраната коментар (дали треба да се корегира),

Прво оброк
- овесни снегулку околу 8 лажици со мед и 1 банана

Втор оброк
- протеински шејк (најчесто бана додавам + млеко + протеин)

Трет оброк
- 200 гр пилешко + ориз/компир

Четврти (најчесто после тренинг)
- протеински шејк - протеин + глутамин + декстроза

Петти (после пола сат - сат)
- туна 150 гр или пилешко 200 грама

Шести
- сирење 150 гр или 5 белки и 2 жолчки
klime
Senior Boarder
Posts: 51
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Last Edit: 2010/02/20 13:15 By klime.
The administrator has disabled public write access.
 
#13570
Re:Исхрана за маса 8 Years, 2 Months ago Karma: 150
klime,
ова беше наменето за тебе,периодот и желбата која ја имаше во тој период. Промени велиш има на позитивно. Е сега, пред да менуваме било што, ме интересира која ти е целта од тука, понатаму?
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#13571
Re:Исхрана за маса 8 Years, 2 Months ago Karma: 0
Gjoroski напиша:
klime,
ова беше наменето за тебе,периодот и желбата која ја имаше во тој период. Промени велиш има на позитивно. Е сега, пред да менуваме било што, ме интересира која ти е целта од тука, понатаму?
Па сакам да одам уште 2 месеци на маса (заклучно со април) па после тоа да се исчистам до јули.

Иначе качив 5-6 кг овој период од 4 месеци (висок сум 170см а тежев 68кг сега сум 74кг) Сакам кога ќе се исчистам да сум 70кг. После летото ќе видиме како ќе оди.

Горе долу тоа ми е планот, задоволен сум сега за сега, но резултатот најубаво ќе се види кога ќе се исчистам, затоа сакам добра основа да ставам за догодина здравје да идеме квалитетно

Исто ако може да ми најдеш денови за кардио, сега правам 2 пати неделно, сакам уште еден ден да убацам
klime
Senior Boarder
Posts: 51
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#13577
Re:Исхрана за маса 8 Years, 2 Months ago Karma: 150
Си можел да зголмеиш уште некое кило плус, да не бил ти бил аеробниот тренинг. Но, се надевам дека благодарение на него, тоа што го имаш добиено е со одличен квалитет, па повеќето ќе остане во периодот на дефинирање.
Ако сакаш да зголемиш на уште некое кг во периодов кој следи, би ти советувал да не одиш на плус кардио во неделата од тоа што го имаш. А и тоа што го имаш да не биде повеќе од 20 минути во сесија.
Она што од исхрана во моентов би ти корегирал од постоечката која ја имаш,е наутро со или пред житариците да имаш оброк составен од 5 јајца цели (она што опционално го имаш како последен оброк сега да ти биде задолжителен).
За дефиниција, ќе видиме какви резултати ќе имаш, па таков пристап ќе правиме.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#13578
Re:Исхрана за маса 8 Years, 2 Months ago Karma: 0
Gjoroski напиша:
Си можел да зголмеиш уште некое кило плус, да не бил ти бил аеробниот тренинг. Но, се надевам дека благодарение на него, тоа што го имаш добиено е со одличен квалитет, па повеќето ќе остане во периодот на дефинирање.
Ако сакаш да зголемиш на уште некое кг во периодов кој следи, би ти советувал да не одиш на плус кардио во неделата од тоа што го имаш. А и тоа што го имаш да не биде повеќе од 20 минути во сесија.
Она што од исхрана во моентов би ти корегирал од постоечката која ја имаш,е наутро со или пред житариците да имаш оброк составен од 5 јајца цели (она што опционално го имаш како последен оброк сега да ти биде задолжителен).
За дефиниција, ќе видиме какви резултати ќе имаш, па таков пристап ќе правиме.
А вежбите да ги задржам истите? Кај повеќето зголемив на +1 серија пошто не се осеќав исрцпен.

Кардиото досега го правев по 35 минути

Ако јајцата што ќе ги додадам сабајле, да ги исфрлам од последниот оброк?
klime
Senior Boarder
Posts: 51
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#13580
Re:Исхрана за маса 8 Years, 2 Months ago Karma: 150
Со изборот на вежбите е ОК. Последниот оброк нека ти остане со сирењето, или само со белки. Значи имаш оброк плус, со цел да одиме уште неко кг погоре. А кардиото намали го на 20.Кога ќе дојде период на дефиниција ќе ги измениме пристапот кон тренинг, кардио и исхрана.
Сигурен сум дека сега со овј пр истап ќе зголемиш за овие два месеца уште 5 кг.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#14316
Re:Исхрана за маса 8 Years, 1 Month ago Karma: 0
Gjoroski напиша:
Со изборот на вежбите е ОК. Последниот оброк нека ти остане со сирењето, или само со белки. Значи имаш оброк плус, со цел да одиме уште неко кг погоре. А кардиото намали го на 20.Кога ќе дојде период на дефиниција ќе ги измениме пристапот кон тренинг, кардио и исхрана.
Сигурен сум дека сега со овј пр истап ќе зголемиш за овие два месеца уште 5 кг.
Закон, за 2 недели со оваа ротација качив 2кг
Да не се урочам ако продолжам со ова темпо ондак до 1ви мај би требало да заминам 80кг (Сега сум 76-77) ФАЛА!

Дали ќе ми се доволни околу 3 месеци (некаде од мај-средина јули) за да се исчистам, односно коцки да извадам?
klime
Senior Boarder
Posts: 51
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Last Edit: 2010/03/06 01:54 By klime.
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 123456
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда