Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 123456
TOPIC: Исхрана за маса
*
#8178
Re:Исхрана за маса 8 Years, 5 Months ago Karma: 9
Гледањето во огледало е еден од правилните начини да се контролираш,да изведуваш правилно вежба,задоволство е и да гледаш како ти се пумпа и стега секој мускул.Мотивирачки е.
А и добро е што си свесен и ја користиш таа врска мускул мозок.Ако си упорен и правиш се како што треба резултатот ти е загарантиран,само дај си време полека и со мерка,уште ти е рано за супер серии и сл истоштувачки тренинг програми.

Не,во аптеки неможе да ги најдеш,а мислам дека вршат испорака на адреса низ цела македонија,нели Дон цело време се гребе:)
ПРОИЗВОДИТЕ ГИ ИМАШ НАЈГОРЕ,ВО ПОЧЕТНАТА НА ХЕРКУЛЕС ИМАШ И ЦЕНИ.
ЕВЕ РАЗГЛЕДАЈ-
herkules.com.mk/images/katalog2009.pdf
ЗА БРОЈ ОДИ ВО КОНТАКТ ИМАШ МОБ. ОД Г-ДИН ЃОРОВСКИ:kiss: .
Sebastijan
Administrator
Posts: 2014
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male
The administrator has disabled public write access.
 
#8213
Re:Исхрана за маса 8 Years, 5 Months ago Karma: 150
Значи одиме со зголемување на телесна тежина и мускулна маса во овој период. Подоцна, некаде март ќе започнеме со период на така наречено чистење или дефиниција,како би бил мускулест и убав за шетање по плажа.

Исхраната тие ок, уште поубаво би била кога секогаш би ги вклучил сите ИЛИ како задолжително и плус.Останува само додаток на преотеин.Можеш да оставиш адреса во контакти, ако си ги проверил цените и производите со кои ние располагаме. Ќе ти биде испорачано на домашна адреса.

Вежбањето треба да се корегира.
Гради,работи 3 вежби во овој период со по 5,4, и 3 серии од вежба.Вежбите се потисок на рамна клупа, потисок на коса клупа и развлекување на рамна клупа.

Рамења, Потисок пред глава(5), летање сточки(4) и во претклон(3).

Раце, бицепс,дворачен прегиб(5) и еднорачен прегиб на коса клупа(4).
Трицепс, потисок на лат(3), потисок од чело(5) и екстенсија позади глава(3).

Грб, Влчечење на лат пред глава(5), веслање со дворачен(4), долен котур лат(3) и мртво подигнување(3).

Нозе, Лег екстензија(3), чучњеви(5), преса(4) и исчекор(3).
Задналожа, лег курл(4) и мртво со нозе исправени во колената(4).

Лист исто што го имаш и до сега работено,стомак врат и подлактици како и до сега.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#8237
Re:Исхрана за маса 8 Years, 5 Months ago Karma: 0
Gjoroski напиша:
Значи одиме со зголемување на телесна тежина и мускулна маса во овој период. Подоцна, некаде март ќе започнеме со период на така наречено чистење или дефиниција,како би бил мускулест и убав за шетање по плажа.

Исхраната тие ок, уште поубаво би била кога секогаш би ги вклучил сите ИЛИ како задолжително и плус.Останува само додаток на преотеин.Можеш да оставиш адреса во контакти, ако си ги проверил цените и производите со кои ние располагаме. Ќе ти биде испорачано на домашна адреса.

Вежбањето треба да се корегира.
Гради,работи 3 вежби во овој период со по 5,4, и 3 серии од вежба.Вежбите се потисок на рамна клупа, потисок на коса клупа и развлекување на рамна клупа.

Рамења, Потисок пред глава(5), летање сточки(4) и во претклон(3).

Раце, бицепс,дворачен прегиб(5) и еднорачен прегиб на коса клупа(4).
Трицепс, потисок на лат(3), потисок од чело(5) и екстенсија позади глава(3).

Грб, Влчечење на лат пред глава(5), веслање со дворачен(4), долен котур лат(3) и мртво подигнување(3).

Нозе, Лег екстензија(3), чучњеви(5), преса(4) и исчекор(3).
Задналожа, лег курл(4) и мртво со нозе исправени во колената(4).

Лист исто што го имаш и до сега работено,стомак врат и подлактици како и до сега.

Фала на одговорот,
Ако може вежбиве барем на англиски да ми ги напишиш (па да ги изгуглам) пошто вака ништо не разбирам

За производите ќе ти пишам приватна порака, да не одам офф топик
klime
Senior Boarder
Posts: 51
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#8556
Re:Исхрана за маса 8 Years, 5 Months ago Karma: 9
Климе до кај со вежбите,растат ли мускулите?
Sebastijan
Administrator
Posts: 2014
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male
The administrator has disabled public write access.
 
#8895
Re:Исхрана за маса 8 Years, 5 Months ago Karma: 0
Sebastijan напиша:
Климе до кај со вежбите,растат ли мускулите?Ќе видиме на лето
Се ме боли, изгледа им се дешава нешто
klime
Senior Boarder
Posts: 51
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#8898
Re:Исхрана за маса 8 Years, 5 Months ago Karma: 9
Мене на почеток не да ме болеше,неможев да заспијам,дури седативи пиев за сон.Сега ми е нормално,а има болка само кога превежбам.Јас не сакам премногу мускули затоа и не се трудам толку.А да сакам можам;) Али треба некое килце да качам во мускул на маж да заличам:cheer: Дон јас го слушам он се знае,почанал од ништо,се сам,па еве види го како изгледа,плус не вежба редовно и не е на диета како јас што знам:)
Sebastijan
Administrator
Posts: 2014
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male
The administrator has disabled public write access.
 
#8940
Re:Исхрана за маса 8 Years, 5 Months ago Karma: 150
Ако е Климе упорен, нема зашто да не го биде.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#9837
Re:Исхрана за маса 8 Years, 4 Months ago Karma: 9
Диета(пример) за зголемување на телесната тежина

Повеќето луѓе пробуваат најразлични диети за отстранување на вишокот килограми,но има и такви,кои се обидуваат да ја зголемат својата телесна тежина.

Зголемувањето на телесната тежина на здрав начин (на мускулното ткиво,а не на телесните масти) е бавен процес.Наддавањето со 0,500 килограми на недела,во повеќето случаи бара потрошувачка на дополнителни 500 Kcal дневно.Секако,ова количество на калории варира,бидејќи влијае и зависи од многу различни фактори како: телесна тежина,температура на телото,ниво на хормоните,возраст, пол,состојба на нервниот систем,потрошувачка на кафе и чај ,пушење и не на последно место генетските карактеристики на поединецот.

Секој кој сака да зголеми маса,прво треба да го следи внимателно периодот од 7 дена што консумира и да се пресмета енергетската вредност на храната.За таа цел користете Калкулатор на калории.
caloriecount.about.com/или www.hranite.info/balansator.php
Во тие 7 дена секое утро пред појадок и вечера регистрирајте ја тежина.Така ќе успеете да ја проследите врската помеѓу потрошувачката на храна (и соодветните калории) и варирањето на телесната маса.

* Секој ден треба да имате три основни оброци храна плус две или три дополнителни лесни оброци.На некои од нас тоа ќе се пристори невозможно ...но зголемувањето на бројот на оброци не значи дека треба да консумирате дополнителни огромни количини храна.Преку распоред на прехранбени навики и зголемена зачестеност на исхрана ние нема да се чувствуваме прејадени напротив:ќе јадеме често,но не големи количини кои би го оптеретиле дигестивниот систем.Последното јадење треба да е лесно и да е пред спиење,но не преобилно за да го наруши сонот.Меѓу оброците не треба да има празен простор подолг од 4 часа.
* По физичките оптоварувања не обидувајте се да внесете веднаш вода,пробајте со други течности:густи овошни и зеленчукови сокови и млечни пијалоци.Содржината на вода во нив повторно ја активира работата на мускулите.
* Интензивните физички вежби го поттикнуваат растот на мускулна маса.Кај слабите луѓе вежбите природно водат до слабеење,а не до масивност,но тие ја надоместуваат разликата со прием на дополнителни калории.Физичката активност,исто така,е причина и за жед,која лесно може да биде задоволена со преземањето на повеќе сокови и млечни пијалоци.
* Имајте трпение во процесот на зголемување на килограмите, бидејќи е подобро тој да се одвива побавно но за сметка на тоа дополнителните килограми да бидат во форма на мускулна маса,а не телесни маснотии.
* Конзумирањето на повеќе масти ја зголемува тежината,но потрошувачката на животински масти и масла (маргарин,сирење со висока масленост,млеко,мрсно месо и брза храна...) можат да го зголемат нивото на холестерол во крвта,и затоа тие треба да се примаат во умерени количини.Потрошувачката на растителни незаситени маснотии(маслиново масло,риба и снегулки)е корисно за организмот.
* Шеќерните производи и чоколадни лакомства,кои исто така влијаат на зголемување на тежината треба да бидат заменети со производи кои содржат висока хранлива вредност(бидејќи содржани во нив витамини и минерали се важни за правилното зголемување на тежината)како:плодови и зеленчукови сокови,млеко,мусли,банана, кајсија и семки...
* Избегнувајте го кофеинот и никотин,бидејќи тие дејствуваат како СТИМУЛАТОР на метаболизмот и така калории се согоруваат побрзо.
* Одмор,мир и физичките оптоварувања / вежби се факторите кои влијаат добро и ќе ви помогнат.Додека стресот и нервозата влијаат негативно и треба да се избегнуваат,за да биде активноста успешна.

Се препорачува конзумирање на следниве производи:

* Паста (шпагети, макарони),кафеав ориз
* Црн и ржен леб,
* Мусли,корнфлекс,сончогледови и тиквени семки,
* Овошје:кајсии,банана,тиква,јаболка,сливи,смокви,урми,
ананас,јагоди...
* Густи овошни и зеленчукови сокови,нектар,
* Млечни производи:киселов млеко,млеко и млечни пијалоци
* Зеленчук:грав,пченка,компир,моркови,тиквички,маслинки...
* Крекери,
* Мед,
* Риба и морски производи,
* Растителни масла,
* Свинска кртина,пилешко и телешко месо.
Sebastijan
Administrator
Posts: 2014
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male
The administrator has disabled public write access.
 
#12097
Re:Исхрана за маса 8 Years, 3 Months ago Karma: 0
здраво момци и девојки нов сум во овој спорт па би ми помогнале поконкретни одговори ,вежбам 3 месеци,висина 175цм тежина 73кг ама не сум баш мускулест ,спремен сум да ја средам исхраната според тоа како вие ќе одредите значи ме интересира дали сега да одам на маса па на дефиниција или дефиниција,маса,дефиниција ,и ако може еден план на исхрана значи поконкретно пример во тој период од денот да јадам тоа и тоа пред тренинг и после тренинг,финансиски не сум спремен за некој суплемент,и некоја поевтина исхрана што би ми помогнала да дојдам до резултати ама да не ми го изгори џебот
xrt
Fresh Boarder
Posts: 2
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#12100
Re:Исхрана за маса 8 Years, 3 Months ago Karma: 150
xrt ,
сеуште ти е рано и по стаж, но и поради временскиот период, да преминеш на дефиниција. Значи продолжи со маса, покалорична исхрана и користење на основни вежби во своите тренинзи. Би ти препорачал да не одиш со повеќе од 4 тренинга неделно.
ИМаш неколку примери на исхрана на неколку теми низ форумот. Погледни и одбери нешто што тебе би ти одговарало. Во основа 2 гр на кг телесна тежина е она што ти е потребно да внеснуваш секојдневно од белковини и двојно повеќе Јаглени Хидрати. На сето тоа додади и 50-тина гр здрави масни киселини. Не е лошо, за попрецисно помагање да го напишеш својот моментален начин н авежбање и исхрана.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 123456
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда