Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 123456
TOPIC: Исхрана за маса
*
#5373
Исхрана за маса 8 Years, 6 Months ago Karma: 3
#1 Полнење со протеини
Ако сакате да станете големи, дневно морате да јадете барем по еден грам протеини од животинско потекло по funti svoje telesne težine, Поделетего внесот подеднакво на пет дневни оброци

#2 Јадете ЈХ во однос на протеини 3:1 пред тренинг
ЈХте се градлив матријал и за мускули но и за сало. Втемето е фактор кој влијае на тоа дали од јаглерохидратите ке добиете сало или мускули. Големиот внес на хидрати пред тренинг ја зголемува снагата издржливоста и интензитетот а ослободува инсолин кој ги штити мускулите од откажување. На пр., билдер од 150 фунти, а кој јаде 150г протеини на ден (поделени по 30г на оброк) треба да јаде 90г. ЈХ пред вежбање

#3 Јадете ЈХ во однос на протеини 4:1 После тренинг
Големиот внес на хидрати после тренинг го забрзува растот на мускулот. Ако се јаде во тоа време малце е веројатно дека ке се задржи како сало. На пр., билдер од 150 фунти треба да јадете 120 г ЈХ. i 30 г протеини после вежбање.

#4 Јадете ЈХ во однос на протеини 1 1/2:1 во други прилики
Без оглед на оброци пред и по вежбање односот на ЈХ према протеини е 1 1/2:1 На пр., билдер од 150 фунти треба да јадете 45 г ЈХ. и 30 г протеини во три од петте дневни оброци.

Се прашувате се како да ги форматирате своите оброци во согласност со овие упатства?
Еве листа на некои јадења за вашате оброци.
Секој содржи одприлика по 30г протеини и 30г. ЈХ. Исто така вклучена е храна која има малку калории но влакна и витамини.
Препорачлива храна за внес на ЈХ (секое јадење содржи околу 30г ЈХ)

140г компир
2 парчиња интегрален леб
110г мармалат
1 кифла
3/4 чаша ориз
3/4 чаша шпагети
280г сок од портокал
1 банана
1 1/2 сок од јаболка
4 колач од ориз
3/4 чаша пченка
1/4 чаша грашак

Храна за внес на протеини (секое јадење содржи околу 30г протеини)
180г Пилешки гради
180г риба
2 жолчки помешани со 7 белки
140 г шницли без масти
1 туна
170г ракчиња
8 золчки
4 супени лажици протеински прашак

Јадење за зголемување на мускулната маса

Овај едноставен оброк е предвиден за исхрана на билдер од 150 фунти

Прв оброк:
2 големи јајца помешани со 5 золчки:0-2 грама ЈХ,30г протеини
1 1/2 кифла:45г ЈХ,0-2 г протеини

Втор оброк
180г пилешки гради: 0-2г ЈХ,30г протеини
190г компир:45 г ЈХ,0-2г протеини
1/2 порција брокула: ЈХ и протеини по желба

Трети оброк (пред тренинг)
120г Шницли без масти:0-2г ЈХ,30г протеини
1 1/2 Порција шпагети:60г ЈХ,0-2г Протеини
1 1/2 чинија тесто 60г ЈХ,0-2г протеини
280 г сок од портокал:30г ЈХ,0-2г протеини

Четврти оброк (После тренинг)
4 супени лажици протеински прашак
1 порција овес:60г ЈХ,0-2г протеини
1 банана:30г ЈХ,0-2г протеини
4 колач од ориз:30г ЈХ,0-2г протеини

Пети оброк
170г риба: 0-2г ЈХ,30г протеини
3/4 порција ориз:30г ЈХ,0-2г протеини
1 интегрален леб:15 г ЈХ,0-2г протеини

Вкупно дневниот износ: 345г ЈХ, 150г протеини
Протеините и јаглени хидратите од оваа исхрана носат околу 2000 калории.
ljupce21
Junior Boarder
Posts: 25
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#5380
Re:Исхрана за маса 8 Years, 6 Months ago Karma: 150
Одлично. Мило ми е што со втор пост имаш ставено ваков текст.
Добро ни дојде на форумот.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#5437
Re:Исхрана за маса 8 Years, 6 Months ago Karma: 2
i mene , sefe so mislis za mojata ishrana..

utro :ajvar so leb

rucek: 10 kebapi i 2 raznici

pred trenning: red bull i prasecko , ili dve kremenadli, so kompircinja

posle trenning: dve vesalici i pet piva.

i za pred spienje edno kardio so zenata do daske. komsite i komsikite da zavidvat..

mislenje?
invinsible
Platinum Boarder
Posts: 893
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
“The size of your success is measured by the strength of your desire; the size of your dream; and how you handle disappointment along the way.” Mile' S.
 
#5438
Re:Исхрана за маса 8 Years, 6 Months ago Karma: 2
bese pisano bez navredi za postov, striktno za sefot:P
invinsible
Platinum Boarder
Posts: 893
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
“The size of your success is measured by the strength of your desire; the size of your dream; and how you handle disappointment along the way.” Mile' S.
 
#5447
Re:Исхрана за маса 8 Years, 6 Months ago Karma: 20
ШЕФОТ кога беше млад вака не можеше а не сега
MaStaPe
Moderator
Posts: 6629
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: Скопје Birthday: 11/04
The administrator has disabled public write access.
 
#5456
Re:Исхрана за маса 8 Years, 6 Months ago Karma: 150
invinsible напиша:
i mene , sefe so mislis za mojata ishrana..

utro :ajvar so leb

rucek: 10 kebapi i 2 raznici

pred trenning: red bull i prasecko , ili dve kremenadli, so kompircinja

posle trenning: dve vesalici i pet piva.

i za pred spienje edno kardio so zenata do daske. komsite i komsikite da zavidvat..

mislenje?


Ако сето ова можеш да го купиш во некој shoping mall, ок си
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#5629
Re:Исхрана за маса 8 Years, 6 Months ago Karma: 20
уу мајката абе вие сакате да се развиете
MaStaPe
Moderator
Posts: 6629
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Location: Скопје Birthday: 11/04
The administrator has disabled public write access.
 
#5759
Re:Исхрана за маса 8 Years, 6 Months ago Karma: 5
invinsible напиша:
i mene , sefe so mislis za mojata ishrana..

utro :ajvar so leb

rucek: 10 kebapi i 2 raznici

pred trenning: red bull i prasecko , ili dve kremenadli, so kompircinja

posle trenning: dve vesalici i pet piva.

i za pred spienje edno kardio so zenata do daske. komsite i komsikite da zavidvat..

mislenje?


hmm fali neso
DESERT! edna torta od Kanela...striktno cokoladna i so tezok fil
taa koa ke se obraboti ima da imas biceps i triceps ko popaj mornarot
L ninja
A?
Moderator
Posts: 1056
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Female Location: Skopje Birthday: 08/03
Last Edit: 2009/10/29 11:23 By L ninja.
The administrator has disabled public write access.
Hot as Ice!!!
 
#6009
Re:Исхрана за маса 8 Years, 5 Months ago Karma: 9
Мускулна маса - (4 дел)

Френк Роберсон (Frank Roberson)
Зголемување на телесната тежина: 16 кг
Основно тежина: 111 килограми
На крајот на годината: 127 килограми

Распоредување на прехранбени состав:
Протеини: 30%
Јаглехидрати: 50%
Маснотии: 20%
Роберсон раскажува дека станал шампион во тешка категорија со хамбургери: "Пред првенството во САД, работел како тренер во четири фитнес клубот истовремено. Патував со автомобил постојано, за да успее да се явя на секоја лична тренировка навреме и да не ме чекаат луѓето . Навечер работел како обезбедување во еден бар. Таму никако не ми беше до јадење. Накусо, понекогаш за цел ден јадев по 2-3 Биг-бургер и пиев по еден литар кола.


По победата на натпреварот, јас сватив дека треба да се хранам редовно. Но, тоа се покажа недоволно. Телото не ми растеше. Јас го споделив овој проблем со близок пријател. Тој предложи со калкулатор да ги пресметувам калориите на секое дневно мени. Почнав да забележувам се што конзумираат. Потоа направивме пресметки. Излезе дека моето дневно мени е 3500 калории.Го прашав пријателот дали за мене тоа е многу или малку. Како одговор тој ме праша колку тежам?. Одговор: "111 кг. Тој ми ги подели калориите од дневното мени на тежината и се добија 30 калории на килограм. Тогаш тој зирна во една статија на некој специјалист за исхрана, каде што се говореше дека тешкоатлет со мојата висина и тежина треба да прима не помалку од 70 калории на килограм! Излегуваше, дека јас практично гладував! Кога започнав да примам 7000 калории на ден, мускулите буквално ми експлодираа! Повторно, по совет на истиот пријател јадев многу ореви, наутро пиев неколку лажици ф’стчено масло и авокадо. Со други зборови, маснотии. И што мислите,што стана? Дури мастите почнаа да исчезнуваат! Излезе дека дефицитот на калории го забавува протокот на мастите во телото и си мрсен без да примаш многу масти. А штом калориите се доволни, мастите се користат за гориво и се намалуваат.
П: А каква е улогата на влакната во вашата исхрана?
Френк Роберсон: О, тоа е многу важно прашање! На многумина им е познат овој проблем - почнуваш да внесуваш многу белковини и почнуваат отоци. Во организмот се натрупува вишок вода. Колку повеќе белковини внесуваат, толку повеќе влакна требаат. Некои луѓе ги потценуваат влакната, но тоа е голема грешка.Влакна можат да се купат од аптека. Јас лично јадам овошје и зеленчук со секој прием на храна. Важно е да не недостасуваат во менито за денот.

Превод од ТУКА.
www.home-bodybuilder.com/features/281-muskulna-masa-spodelyat-kulturisti-4-chast-.html
Sebastijan
Administrator
Posts: 2014
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male
The administrator has disabled public write access.
 
#6012
Re:Исхрана за маса 8 Years, 5 Months ago Karma: 0
ej bravo za ova!
treba i jas da udram matematika kolku kalorii treba da vnesuvam...
HULK
Gold Boarder
Posts: 176
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Last Edit: 2009/10/30 18:11 By HULK.
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 123456
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда