Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 1
TOPIC: Rezim na ishrana (za masa)
#23756
Rezim na ishrana (za masa) 6 Years, 10 Months ago Karma: 0
Ako mozi da mi pomognite. Baram rezim na ishrana za zgolemuvanje na telesnata tezina. (Imam 48 kg) Sega letovo ke imam optrl. 2-3 treninzi dnevno. Pozdrav i fala odnapred.
SOUTHPARK
Fresh Boarder
Posts: 7
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#23760
Re:Rezim na ishrana (za masa) 6 Years, 10 Months ago Karma: 150
SOUTHPARK wrote:
Ako mozi da mi pomognite. Baram rezim na ishrana za zgolemuvanje na telesnata tezina. (Imam 48 kg) Sega letovo ke imam optrl. 2-3 treninzi dnevno. Pozdrav i fala odnapred.

Со таа телесна тежина не ти се потребни повеќе од 3 тренинга во неделата. Внимавај, работи само псновни вежби и не повеќе од 12 серии за големи мускулни партии и максимум 10 за помалите.
Од исхрана, придржувајсе на правилото 2-1 во сооднос ЈХ-белковини. Но, ако и во овој случај имаш потешкотии, тогаш зголеми на 3-1.
Основно правило е како за почетник 2 гр белковини на кг телесна тежина. Во случај како кај тебе пресметките прави ги како за некој потежок барем 5 кг или 53-55 кг.
Во денот гледај да имаш 4 оброка.

Ова е основа и почеток. Среќно.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#23769
Re:Rezim na ishrana (za masa) 6 Years, 10 Months ago Karma: 0
Gjoroski wrote:
SOUTHPARK wrote:
Ako mozi da mi pomognite. Baram rezim na ishrana za zgolemuvanje na telesnata tezina. (Imam 48 kg) Sega letovo ke imam optrl. 2-3 treninzi dnevno. Pozdrav i fala odnapred.

Со таа телесна тежина не ти се потребни повеќе од 3 тренинга во неделата. Внимавај, работи само псновни вежби и не повеќе од 12 серии за големи мускулни партии и максимум 10 за помалите.
Од исхрана, придржувајсе на правилото 2-1 во сооднос ЈХ-белковини. Но, ако и во овој случај имаш потешкотии, тогаш зголеми на 3-1.
Основно правило е како за почетник 2 гр белковини на кг телесна тежина. Во случај како кај тебе пресметките прави ги како за некој потежок барем 5 кг или 53-55 кг.
Во денот гледај да имаш 4 оброка.

Ова е основа и почеток. Среќно.

Fala. No trenigot ne mi e samo bilding tuku i kondicionen trening.Pozdrav!
SOUTHPARK
Fresh Boarder
Posts: 7
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#23773
Re:Rezim na ishrana (za masa) 6 Years, 10 Months ago Karma: 150
SOUTHPARK wrote:
Gjoroski wrote:
SOUTHPARK wrote:
Ako mozi da mi pomognite. Baram rezim na ishrana za zgolemuvanje na telesnata tezina. (Imam 48 kg) Sega letovo ke imam optrl. 2-3 treninzi dnevno. Pozdrav i fala odnapred.

Со таа телесна тежина не ти се потребни повеќе од 3 тренинга во неделата. Внимавај, работи само псновни вежби и не повеќе од 12 серии за големи мускулни партии и максимум 10 за помалите.
Од исхрана, придржувајсе на правилото 2-1 во сооднос ЈХ-белковини. Но, ако и во овој случај имаш потешкотии, тогаш зголеми на 3-1.
Основно правило е како за почетник 2 гр белковини на кг телесна тежина. Во случај како кај тебе пресметките прави ги како за некој потежок барем 5 кг или 53-55 кг.
Во денот гледај да имаш 4 оброка.

Ова е основа и почеток. Среќно.

Fala. No trenigot ne mi e samo bilding tuku i kondicionen trening.Pozdrav!


Во тој случај слободно математиката правија како за индивидуа од 58 кг телесна тежина.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#23774
Re:Rezim na ishrana (za masa) 6 Years, 10 Months ago Karma: 0
Eve ke upotrebam nesto od kiko_mkd..izmeneto

Trening 8:30/(45) - 9:15/30

Dorucek 10:00 AM--->1 jajce + 100 ml jogurt + 2-3 kriski leb

Uzina 12:00 PM --->Musli 100 grama + 150 ml mleko

12:45 Lesen trening

Rucek 15:30 pm --->Tuna (mala)50 grama + 2-3 kriski leb

Uzina 16:30 pm pred trening--->1 banana / vitanova

18:00 trening

vecera 20:00 ---> ovde mozi pomos" a u uzinava bi mozel da ja stavam ovde

uzina 22:30--> mleko 200 ml+ med 40-50 gramaDen 2

Trening 8:30/(45) - 9:15/30

Dorucek 10:00 AM---> 2-3 kriski leb + 1 jajce i sirenje

Uzina 12:00 PM --->100 grama musli + 150 ml mleko

12:45 Lesen trening

Rucek 15:30 pm --->100-150 grama testenini+sirenje

Uzina 16:30 pm pred trening--->1 banana / vitanova

18:00 trening

vecera 20:00 --->100-150 grama oriz (i ovde mozi pomos)

uzina 22:30-->100-200 grama ovesni snegulki
SOUTHPARK
Fresh Boarder
Posts: 7
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#23775
Re:Rezim na ishrana (za masa) 6 Years, 10 Months ago Karma: 150
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#23780
Re:Rezim na ishrana (za masa) 6 Years, 10 Months ago Karma: 0
1 ОБРОК.

1 ЈАЈЦЕ + 2-3 КРИШКИ ЛЕБ + СИРЊЕ = 18г ЈХ, 18г ПРОТЕИНИ
ЈОГУРТ 100ml + 2-3 КРИШКИ ЛЕБ + 1 ЈАЈЦЕ = 22Г ЈХ, 17г ПРОТЕИНИ

2 ОБРОК

100г ВАРЕН КОМПИР = 19г ЈХ, 0-2Г ПРОТЕИИ
100г ТУНА = 24г ПРОТЕИНИ
1 БАНАНА = 30г ЈХ, 0-2г ПРОТЕИНИ

3 ОБРОК

ПОРЦИЈА ШПАГЕТИ = 60г ЈХ, 0-2Г ПРОТЕИНИ
УЖИНА ВИТАНОВА / 1 БАНАНА = 30Г ЈХ, 0-2Г ПРОТЕИНИ

4 ОБРОК

1 ЛАЖИЦА ПРОТЕИНСКИ ПРАЃАК
1ПОРЦИЈА ОВЕС = 60Г ЈХ, 0-2Г ПРОТЕИНИ
1 БАНАНА / ВИТАНОВА = 30г ЈХ, 0-2Г ПРОТЕИНИ

5 ОБРОК

25Г ОРИЗ = 20Г ЈХ, 0-2Г ПРОТЕИНИ
50Г МУСЛИ + 100ml МЛЕКО = 38Г ЈХ, 8.8Г ПРОТЕИНИ

ВКУПНО ЈХ = 150 -177 ДНЕВНО И 26-53Г ПРОТЕИНИ


ЕВЕ ОВА Е СПОРЕД МОИ ПРЕСМЕТКИ ПА НЕЗНАМ ДАЛИ Е ДОБРО ИЛИ ВООПШТО НЕМА ВРСКА.
МОЖИ И ПОМОШ. БЛАГОДАРАМ
SOUTHPARK
Fresh Boarder
Posts: 7
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Last Edit: 2011/06/13 11:35 By SOUTHPARK.
The administrator has disabled public write access.
 
#23781
Re:Rezim na ishrana (za masa) 6 Years, 10 Months ago Karma: 150
SOUTHPARK wrote:
1 ОБРОК.

1 ЈАЈЦЕ + 2-3 КРИШКИ ЛЕБ + СИРЊЕ = 18г ЈХ, 18г ПРОТЕИНИ
ЈОГУРТ 100ml + 2-3 КРИШКИ ЛЕБ + 1 ЈАЈЦЕ = 22Г ЈХ, 17г ПРОТЕИНИ

2 ОБРОК

100г ВАРЕН КОМПИР = 19г ЈХ, 0-2Г ПРОТЕИИ
100г ТУНА = 24г ПРОТЕИНИ
1 БАНАНА = 30г ЈХ, 0-2г ПРОТЕИНИ

3 ОБРОК

ПОРЦИЈА ШПАГЕТИ = 60г ЈХ, 0-2Г ПРОТЕИНИ
УЖИНА ВИТАНОВА / 1 БАНАНА = 30Г ЈХ, 0-2Г ПРОТЕИНИ

4 ОБРОК

1 ЛАЖИЦА ПРОТЕИНСКИ ПРАЃАК
1ПОРЦИЈА ОВЕС = 60Г ЈХ, 0-2Г ПРОТЕИНИ
1 БАНАНА / ВИТАНОВА = 30г ЈХ, 0-2Г ПРОТЕИНИ

5 ОБРОК

25Г ОРИЗ = 20Г ЈХ, 0-2Г ПРОТЕИНИ
50Г МУСЛИ + 100ml МЛЕКО = 38Г ЈХ, 8.8Г ПРОТЕИНИ

ВКУПНО ЈХ = 150 -177 ДНЕВНО И 26-53Г ПРОТЕИНИ


ЕВЕ ОВА Е СПОРЕД МОИ ПРЕСМЕТКИ ПА НЕЗНАМ ДАЛИ Е ДОБРО ИЛИ ВООПШТО НЕМА ВРСКА.
МОЖИ И ПОМОШ. БЛАГОДАРАМ


Мораш да го дуплираш внесот на протеини во денот.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#23782
Re:Rezim na ishrana (za masa) 6 Years, 10 Months ago Karma: 0
Eve link od kaj so se sluzev... mozi ke mu pomogni na nekoj
http://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/Tablica-kalorija.aspx
SOUTHPARK
Fresh Boarder
Posts: 7
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Last Edit: 2011/06/13 14:47 By SOUTHPARK.
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 1
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда