Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 12
TOPIC: Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете?
#21991
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 0
puffy wrote:
Во туната има извесна количина на металот жива. Живата е невротоксин и спаѓа во групата на тешки метали.
Овој метал може да биде многу токсичен и да му наштети на мозокот и на бубрезите.

Тука може да се читне нешто повише, кого го интересира.
www.bodybuilding.com/fun/mroussell5.htm


Друже во ред темата е за овој вид на јадење, не велам јас де се претерува со јадење туни, онака прашав кој вид на туна се јаде и колку пати јадете.

Добро е да се знае и за ова, но сепак ќе напоменам се работи за спортисти.
ultimate
Fresh Boarder
Posts: 14
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male ivco@hotmail.com Birthday: 05/17
The administrator has disabled public write access.
Size is nothing to the universe (unlimited abundance if that’s what you wish) We make the rules on size and time.
 
#21992
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 0
puffy wrote:
Во туната има извесна количина на металот жива. Живата е невротоксин и спаѓа во групата на тешки метали.
Овој метал може да биде многу токсичен и да му наштети на мозокот и на бубрезите.

Тука може да се читне нешто повише, кого го интересира.
www.bodybuilding.com/fun/mroussell5.htm


Изгледа не си прочитал до крај, еве го сума сумарум:

Putting It All Together:
Take Home Messages.

* The science shows that there is no reason bodybuilders should cut tuna out of their diets due to the current mercury scare.

* One can of chunk lite a day is a reasonable and safe intake for a 200lbs man without the risks of any health problems.

* If you want to eat more tuna now make sure to increase your consumption over the course of several weeks so your kidneys can adjust.


Тоа болдираното ти го зборам. Значи боди билдери и други спортисти немора да ја изоставаат туната поради ова.
ultimate
Fresh Boarder
Posts: 14
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male ivco@hotmail.com Birthday: 05/17
The administrator has disabled public write access.
Size is nothing to the universe (unlimited abundance if that’s what you wish) We make the rules on size and time.
 
#22076
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 0
Од каде ти е таа констатација дека линкот не сум го прочитал до крај?
Мене не ми беше целта да ја напаѓам туната, туку дека се разговара околу неа, да пише некој ако знае за невротоксинот кој што го содржи, затоа што ни јас незнаев доволно и затоа побарав мислење, а не да се споредува со алкохол. Меѓутоа прочитав повеќе и тоа што го постирав, каде меѓудругото се вели за билдер од 100 кг безбедно е една туна на ден да јаде. Том Венуто вели јадете туна колку сакате, а прочитав и статија каде се вели ако се јадат по две туни на ден за неколку години можело да дојде до оштетувања на мозокот.
Позз
puffy
Junior Boarder
Posts: 35
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#22077
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 2 Months ago Karma: 150
Не се оптеретувајте со научни тврдења, кои никогаш не се спроведени на билдери, а се однесуваат за нив. Не дека не е убаво да се чита, да се надградува човек, но далеку од страв.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#22486
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 2 Months ago Karma: 4
Baduko Tuna (fileti) ... 170 gr... vo nea imate nekade 36 gr belkovini...
IgoooR
Expert Boarder
Posts: 119
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#28853
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 6 Years ago Karma: 0
5tuni nekogas zavisi inace redovno po 2
deefacto
Junior Boarder
Posts: 20
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male BFIT-BITOLA Location: Bitola Birthday: 08/10
The administrator has disabled public write access.
best-body nutrition -www.bfit-bitola.com generalen distributer
 
#28905
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 6 Years ago Karma: 2
Доми-конзервирана во вода, една до две на ден. Што сака нека тврдат не ја мењам за ништо
foxy
Junior Boarder
Posts: 27
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Female
The administrator has disabled public write access.
Sweat like a pig look like a fox
 
#28935
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 6 Years ago Karma: 5
Леле тоа со живата више крофна ми ја сторија! Ајде бе, до толку многу жива има што ке се отруеме нели Ок, откриле дека има, но не е во толкава количина за да е штетна по здравје. Ако е така до сеа што ке беа тие што 20 год јадат секојдневно туна... Живи живосани

Иначе си ја поштуем туната од КАМ. Хепи туна. Најтоп ми е.
L ninja
A?
Moderator
Posts: 1056
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Female Location: Skopje Birthday: 08/03
The administrator has disabled public write access.
Hot as Ice!!!
 
Go to topPage: 12
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда