Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 12
TOPIC: Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете?
Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 0
Мене почна една туна на јадење да ми е малку па планирам да јадам по една и пол или две... мада треба да видам дали има и некои поголеми туни.

Моментално ги јадам ЕВА туните цели парчиња во маслиново масло.
Овие ги има во Тинекс, Туш... И може да кажам дека се доста вкусни и задоволен сум од нив.

Во КАМ и во Веро мислам ја има Happy Tuna која исто така ми се допаѓа и мислам дека пакувањата се со малку поголема грамажа, само често ме мрзи да одам до таму да ги земам. Сепак ЕВА ми изгледа подобра и повкусна за јадење.
Оваа Happy Tuna е во соино масло. Што мислите за ова масло?

А што пак за Rio Mare туните. Тие пак ми се како во вода, мислам изгледа и не се во масло туку во свежа вода и кога ги јадеш се без вкус но најверојатно подобар квалитет мада многу се скапи .

Планирам да јадам по 2 туни од сега зошто една не ме најадува.

Исто кога јадам туна често додавам кромид со јаболков оцет и ладно цедено.

Колку туни јадете? Какви туни често конзумирате? Кое време од денот ги конзумирате?
ultimate
Fresh Boarder
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
Size is nothing to the universe (unlimited abundance if that’s what you wish) We make the rules on size and time.

Re: Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 150
ретко се случува да изедам повеќе од една туна, онака без ништо како додаток. Мешана во зелена салата до две е ок за мене. Не бирам марка, само да е цела и во уље. Во вода не ги обожавам а и не пазам на линија. Сепак би ви препорачал да јадете туни во масло.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
graph
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07

Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 15
jas ponekogas jadam 6 celi jajca iseckani i izmesani so dve golemi tuni (bilo koja marka)
Antonio_Andonoski
ВИП
graphgraph

Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 0
Antonio_Andonoski wrote:
jas ponekogas jadam 6 celi jajca iseckani i izmesani so dve golemi tuni (bilo koja marka)

Ѕвер

Мене искрено една туна ми е малку веќе. Ќе почнам и јас две туни.

BTW големи туни? Која грамажа? Обично се по 120-180грама е сега тоа НЕТО сосе конзерва и сосот незнам како се баш рачуна.
ultimate
Fresh Boarder
graphgraph
Size is nothing to the universe (unlimited abundance if that’s what you wish) We make the rules on size and time.

Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 150
И ти ѕвер ќе се правиш
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
graph
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07

Gjoroski wrote:
И ти ѕвер ќе се правиш

Па планирам, па ќе видиме што ќе излезе од мене ха-ха
ultimate
Fresh Boarder
graphgraph

А што ќе кажете за труењето што може да го предизвика туната? Најдов еден сајт каде што точно, според тежината, ви кажува колку е безбедно да се јаде туна... незнам колку е меродавно, ама мене ме загрижи ова со труењево.

www.ewg.org/tunacalculator
puffy
Junior Boarder
graphgraph

Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 15
Sum dobival truenje ama od alkohol no nepamtam nekogas da sum se otrul od tuna ili da sum se predoziral so stek
Antonio_Andonoski
ВИП
graphgraph

puffy wrote:
А што ќе кажете за труењето што може да го предизвика туната? Најдов еден сајт каде што точно, според тежината, ви кажува колку е безбедно да се јаде туна... незнам колку е меродавно, ама мене ме загрижи ова со труењево.

www.ewg.org/tunacalculator

Како прво интересно ми е што сите проверуваат за некои јадења колку смеат да се јадат и дали се штетни или не.
Никој не проверува за алкохолот на пример. Колку треба да се пие? Дали алкохолот е штетен? А сепак многумина го пијат без проблем и во големи количини.

Втора работа овој сајт за туна калкулатор го проверив и за 100kg пишува дека може да јадеш од прилика 6 туни неделно за 100kg човек. Така да ова ти излегува по еднаш дневно.

Но дали знаеш дека овие пресметки кој и да ги правел ги правел за нормален човек кој нема секојдневна физичка активност.

Кај спортистите е друга работа, тие повеќе трошат и повеќе им треба, нормално не треба ова да ти изгледа дека само туни се јадат и дека се презаситува некој со туни јадење.

И на крај секој си го знае организмот и мислам дека може да примети кога ќе претера во нешто, дали во алкохол, дали во прекумерно конзумирање на одреден оброк или во јадење на туни во случајот . Нормално ако претерам и изедам 5 туни ќе ми се слоша и ќе биде удар за желудникот хехе.

Така да јадете си слободно туничка кога ќе ви присака душата, секако во умерени количини.
ultimate
Fresh Boarder
graphgraph

Во туната има извесна количина на металот жива. Живата е невротоксин и спаѓа во групата на тешки метали.
Овој метал може да биде многу токсичен и да му наштети на мозокот и на бубрезите.

Тука може да се читне нешто повише, кого го интересира.
www.bodybuilding.com/fun/mroussell5.htm
puffy
Junior Boarder
graphgraph

Go to topPage: 12
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда