Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 12
TOPIC: Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете?
#21882
Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 0
Мене почна една туна на јадење да ми е малку па планирам да јадам по една и пол или две... мада треба да видам дали има и некои поголеми туни.

Моментално ги јадам ЕВА туните цели парчиња во маслиново масло.
Овие ги има во Тинекс, Туш... И може да кажам дека се доста вкусни и задоволен сум од нив.

Во КАМ и во Веро мислам ја има Happy Tuna која исто така ми се допаѓа и мислам дека пакувањата се со малку поголема грамажа, само често ме мрзи да одам до таму да ги земам. Сепак ЕВА ми изгледа подобра и повкусна за јадење.
Оваа Happy Tuna е во соино масло. Што мислите за ова масло?

А што пак за Rio Mare туните. Тие пак ми се како во вода, мислам изгледа и не се во масло туку во свежа вода и кога ги јадеш се без вкус но најверојатно подобар квалитет мада многу се скапи .

Планирам да јадам по 2 туни од сега зошто една не ме најадува.

Исто кога јадам туна често додавам кромид со јаболков оцет и ладно цедено.

Колку туни јадете? Какви туни често конзумирате? Кое време од денот ги конзумирате?
ultimate
Fresh Boarder
Posts: 14
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male ivco@hotmail.com Birthday: 05/17
The administrator has disabled public write access.
Size is nothing to the universe (unlimited abundance if that’s what you wish) We make the rules on size and time.
 
#21887
Re: Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 150
ретко се случува да изедам повеќе од една туна, онака без ништо како додаток. Мешана во зелена салата до две е ок за мене. Не бирам марка, само да е цела и во уље. Во вода не ги обожавам а и не пазам на линија. Сепак би ви препорачал да јадете туни во масло.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#21903
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 15
jas ponekogas jadam 6 celi jajca iseckani i izmesani so dve golemi tuni (bilo koja marka)
Antonio_Andonoski
ВИП
Posts: 614
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#21904
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 0
Antonio_Andonoski wrote:
jas ponekogas jadam 6 celi jajca iseckani i izmesani so dve golemi tuni (bilo koja marka)

Ѕвер

Мене искрено една туна ми е малку веќе. Ќе почнам и јас две туни.

BTW големи туни? Која грамажа? Обично се по 120-180грама е сега тоа НЕТО сосе конзерва и сосот незнам како се баш рачуна.
ultimate
Fresh Boarder
Posts: 14
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male ivco@hotmail.com Birthday: 05/17
The administrator has disabled public write access.
Size is nothing to the universe (unlimited abundance if that’s what you wish) We make the rules on size and time.
 
#21918
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 150
И ти ѕвер ќе се правиш
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#21923
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 0
Gjoroski wrote:
И ти ѕвер ќе се правиш

Па планирам, па ќе видиме што ќе излезе од мене ха-ха
ultimate
Fresh Boarder
Posts: 14
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male ivco@hotmail.com Birthday: 05/17
The administrator has disabled public write access.
Size is nothing to the universe (unlimited abundance if that’s what you wish) We make the rules on size and time.
 
#21979
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 0
А што ќе кажете за труењето што може да го предизвика туната? Најдов еден сајт каде што точно, според тежината, ви кажува колку е безбедно да се јаде туна... незнам колку е меродавно, ама мене ме загрижи ова со труењево.

www.ewg.org/tunacalculator
puffy
Junior Boarder
Posts: 35
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#21980
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 15
Sum dobival truenje ama od alkohol no nepamtam nekogas da sum se otrul od tuna ili da sum se predoziral so stek
Antonio_Andonoski
ВИП
Posts: 614
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#21981
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 0
puffy wrote:
А што ќе кажете за труењето што може да го предизвика туната? Најдов еден сајт каде што точно, според тежината, ви кажува колку е безбедно да се јаде туна... незнам колку е меродавно, ама мене ме загрижи ова со труењево.

www.ewg.org/tunacalculator


Како прво интересно ми е што сите проверуваат за некои јадења колку смеат да се јадат и дали се штетни или не.
Никој не проверува за алкохолот на пример. Колку треба да се пие? Дали алкохолот е штетен? А сепак многумина го пијат без проблем и во големи количини.

Втора работа овој сајт за туна калкулатор го проверив и за 100kg пишува дека може да јадеш од прилика 6 туни неделно за 100kg човек. Така да ова ти излегува по еднаш дневно.

Но дали знаеш дека овие пресметки кој и да ги правел ги правел за нормален човек кој нема секојдневна физичка активност.

Кај спортистите е друга работа, тие повеќе трошат и повеќе им треба, нормално не треба ова да ти изгледа дека само туни се јадат и дека се презаситува некој со туни јадење.

И на крај секој си го знае организмот и мислам дека може да примети кога ќе претера во нешто, дали во алкохол, дали во прекумерно конзумирање на одреден оброк или во јадење на туни во случајот . Нормално ако претерам и изедам 5 туни ќе ми се слоша и ќе биде удар за желудникот хехе.

Така да јадете си слободно туничка кога ќе ви присака душата, секако во умерени количини.
ultimate
Fresh Boarder
Posts: 14
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male ivco@hotmail.com Birthday: 05/17
The administrator has disabled public write access.
Size is nothing to the universe (unlimited abundance if that’s what you wish) We make the rules on size and time.
 
#21990
Re:Која туна ја јадете највеќе? По колку јадете? 7 Years, 3 Months ago Karma: 0
Во туната има извесна количина на металот жива. Живата е невротоксин и спаѓа во групата на тешки метали.
Овој метал може да биде многу токсичен и да му наштети на мозокот и на бубрезите.

Тука може да се читне нешто повише, кого го интересира.
www.bodybuilding.com/fun/mroussell5.htm
puffy
Junior Boarder
Posts: 35
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 12
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда