Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 1234
TOPIC: ishrana za zgolemuvanje na masa
#15273
ishrana za zgolemuvanje na masa 8 Years, 1 Month ago Karma: 0
Дали би можел некој да ми прати или состави некој добар план за исхрана за качување на маса.
Сакам да се потрудам дневно да внесувам до 3200 калории за да ја постигнам саканата тежина.
Ако сака некој да ми помогне да најдам соодветен план со рамномерно расопредени ЈХ,протеини и масти.Тие 3200 калории сакам да ги внесувам преку најобични намирници (јајца,млеко,млечни производи,ориз,компир,тестенини,месо итн.)ако е можно без некои додатоци (протеини,гејнери)бидејќи финансиската состојба не ми е баш најдобра.

Благодарам однапред
kiko_mkd
Fresh Boarder
Posts: 6
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#15275
Re: ishrana za zgolemuvanje na masa 8 Years, 1 Month ago Karma: 150
кико, имаш интересни теми овде каде можеш да најдеш многу примери кои можат да ти помогнат и да ти бидат репер во составување на својата листа на хранење.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#15277
Re: ishrana za zgolemuvanje na masa 8 Years, 1 Month ago Karma: 3
Во 100 грама на месото има околу 20 грама на протеин,
во 100 грама на риба има од 25 до 30 грама на протеин,
во едно просечно јајце има околу 4 грама на протеини,
во млекото и млечните производи на 100 грама има од 3 до 6 грама на протеини

Најчести извори на кратки јагле-хидрати се овошјето(јаболка, банана, грозје и суво грозје, круши, ананас, и секој вид на суво овошје), леб, декстроза, мед...

Во 100 грама на погореспоменатото овошје имаме од 20 до 30 грама на јагле-хидрати со исклучок на сувото овошје кое содржи од 70 до 90 грама на јагле-хидрати на 100 грама.
Во 100 грама леб има 45 грама јагле-хидрати,
декстрозата е 100 процентен извор на јагле-хидрати,
во 100 грама мед има 75 грама јагле-хидрати.

Најчести извори на долги јагле-хидрати се тестенините, оризот, компирот, пченката, овесните снегулки, ѓеврекот.

од долгте јагле-хидрати на 100 грама тестенини имаме околу 50 грама јагле-хидрати,
во 100 грама ориз има 70 грама јагле-хидрати,
во 100 грама компир има 20 грама јагле-хидрати,
во 100 грама пченка има 70 грама јагле-хидрати,
во 100 грама овесни снегулки има 65 грама јагле-хидрати,
во 90 грама ѓеврек има 60 грама јагле-хидрати

се надевам дека оваа табела ќе ти помогне во составувањето на исхраната
ljupce21
Junior Boarder
Posts: 25
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#15278
Re:ishrana za zgolemuvanje na masa 8 Years, 1 Month ago Karma: 0
Да ги разгледав сите и има добри се но има некои работи кои тешко можам да ги најдам.
Еве ја мојата исхрана на денот кога имам тренинг.
Појадок 9-10 часот- кифла + јогурт 100 мл (кога сум на училиште од сабајле)
Ручек 13-14 часот 4-5 јајца варени +сирење или (туна со ориз)
ужина 16 часот (пред тренинг) 100 грама житарици Муесли со 250 мл млеко
20 часот вечера 200 грама пилешки стек + некоја салата
22 часот ужина 1-2 чаши јогурт
во просек по 1 цел леб дневно,плус нешто овошје (банани,јаболка или сокови од портокал,јаболко,праски итн.)


Што би можел да изменам тука ,да додадам нешто,оваа исхрана ја практикувам најчесто на денот кога имам тренинг,се трудам и на останатите денови.Најголем проблем ми е јадењето во школо,нема голем избор на квалитетни јадења.
Слободно корегирај и додај нешто,навистина ми требаат совети
kiko_mkd
Fresh Boarder
Posts: 6
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#15297
Re:ishrana za zgolemuvanje na masa 8 Years, 1 Month ago Karma: 0
Еве го планот што го составив,ве молам вашите мислења и совети.Според моите пресметки ова изнесува некаде од 2500-2800 калории но не сум сигурен.Што уште да додадам во оброците,што да користам како оброк кога сум на училиште.Dorucek 10:00 AM--->4-5 jajca +300 ml jogurt + 2-3 kriski leb

Uzina 12:00 PM --->Musli 100 grama +250 ml mleko

Rucek 15:00 pm --->Tuna 150 grama + salata+2-3 kriski leb

Uzina 16:30 pm pred trening--->2 banani

18:00 trening

vecera 20:00 --->pileski stek 200 grama + varen kompir 300-400 grama + 2-3 kriski leb

uzina 22:30--> mleko 200 ml+ med 40-50 gramaDen 2


Dorucek 09:00 AM--->200 ml jogurt +1-2 kifli(sunka+kaskaval,ili kifla so virsla)

Uzina 12:00 PM --->100 grama musli +250 ml mleko

Rucek 15:00 pm --->200 grama testenini+sirenje

Uzina 16:30 pm pred trening--->2 banani

18:00 trening

vecera 20:00 --->100-150 grama oriz + meso (pilesko,svinsko)

uzina 22:30-->100-200 grama ovesni snegulki
kiko_mkd
Fresh Boarder
Posts: 6
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#15305
Re:ishrana za zgolemuvanje na masa 8 Years, 1 Month ago Karma: 150
Првиот оброк ти е супер, само во ручекот убаво ќе биде да додадеш компири или ориз гарнир.
Ова вториот план, е многу оскуден.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#16423
Re:ishrana za zgolemuvanje na masa 7 Years, 12 Months ago Karma: 0
Zdravo, teretana posetuvam periodicno okolu 4-5 godini, se obiduvam da sostavam programa za ishrana za kacuvanje na masa, uspeav na forumov da najdam nekoi informacii da sostavam bi bilo dobro i nekoj da mi preporaca nekoja dieta.Moze li da mi pomognete kako se presmetuva kolku kalorii treba dnevno da vnesuvam spored telesnata masa ,znaci visinata mi e 189 a tezinata 73. bi sakal da kacam 7-8 kilogrami, me interesira za kolku vreme e izvodlivo da ja postignam ovaa tezina so dobra ishrana i dodatoci (proteini) i koi bi mi gi preporacale.Pozdrav i fala odnapred
TOBLERONE
Fresh Boarder
Posts: 6
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#16475
Re:ishrana za zgolemuvanje na masa 7 Years, 11 Months ago Karma: 150
Многу лесно и едноставно можеш да качиш екстра кг. само со еден потег. Она што го јадеш во моментов, кое претпоставувам ти ја одржува истата телесна тежина подолг временски период, аголеми го за вкупно 500 калории дневно. Од овој вкупен број на калории, гледај 50 % да ти биде внес од ЈХ (еден грам на ЈХ има 4 калории) 35% Белковини (еден грам на белковини има 4 калории) и 15% од здрави масни киселини (еден грам на масти има 9 калории). Доколку и после 7 дена откако си го зголемил внесто на калориите во исхраната секојдневно за 500 не дојде до промена на ТТ за минумум 1 кг нагоре, истот повтори го уште еднаш. Нови 500 калории плус. Ова можеш да го постигнеш со додавање напротеински шејк или со зголемување на внесот на намирниците во исхраната.
Извини за мало доцнење, но големи обврски.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#16482
Re:ishrana za zgolemuvanje na masa 7 Years, 11 Months ago Karma: 0
fala za korisnite informacii. Od protenite koj bi mi go preporacal. pozdrav
TOBLERONE
Fresh Boarder
Posts: 6
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#16483
Re:ishrana za zgolemuvanje na masa 7 Years, 11 Months ago Karma: 150
Се зависи како се исхрануваш и што ти недостасува. Обично во период на зголмеување на ТТ и мускулната маса, кај оние кои имаат потешкотии во тоа, HARDMASS.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 1234
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда