Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 1
TOPIC: Назад во теретана
#15198
Назад во теретана 8 Years, 1 Month ago Karma: 3
Од утре понеделник планирам да почнам со тренинзи по една година пауза.
Сум одел предходно по 5-6 месеци со паузи некогаш сум имал повеке напредок некогаш помалце поради мојот малце "несалам" метаболозам го пишам постов да го прашам за совет претседателот.
Висок сум 188, 70-72 кг. имам проблем со ставање на килажа, сум пиел разни препарати протеини, креатини, разни миксеви за зголемување на маса но ништо посебно не се случило ни 1 кг не можам да ставам. јадам многу количински во 3-4 оброци не пазам мн јадам благо мрсно а ни грам да ставам сало на мене..кога одам во теретана ненормално кревам на дефиниција можам да казам дека секое мускулце ми се познава..
Значи како сто кажав почнувам од утре и би го замолил г-от Ѓоровски да ми помогне на почеток да ме извади на прав пат:
во врска со тренингот дали да одам секој ден по една мускулна партија или да одам 3 дена во неделата по 2 мускулни партии?
исхраната како да ја поделав во колку оброци колку ЈХ и протеини и калории да внесувам?

кој суплименти да ги земам?

Голем поздрав до г-от Бобан Ѓороски и се надевам кога ке има време ке ми одговори на прашањава
ljupce21
Junior Boarder
Posts: 25
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#15203
Re: Назад во теретана 8 Years, 1 Month ago Karma: 150
Прво пиши ми како се храниш, да видам колку е тоа многу што не те дебелее и како си вежбал до сега?
А после ќе напишеме што потоа.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#15204
Re: Назад во теретана 8 Years, 1 Month ago Karma: 3
Јадам најчесто сто ке има дома обавезно месо (пилешко/телешко/свинско)леб јадам многу пред легвење обавезно по пола литро млеко 3,2% масленост пијам доста течности тоа од прилика немам некој посебен режим на исхрана до сега..
бежбав по една мускулна партија денот недела одмор на крај на тренингот стомачни правев на недела све ги менував сериите и повторувањата
ljupce21
Junior Boarder
Posts: 25
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Last Edit: 2010/03/21 20:13 By ljupce21.
The administrator has disabled public write access.
 
#15205
Re: Назад во теретана 8 Years, 1 Month ago Karma: 150
Значи вооснова тоа е проблемот кај тебе, што јадеш а незнаш што колку и кога.
За да направиш нешто мораш точно да знаеш што, кога, и колку, како со јадење така и со вежбање. И тоа мора да биде константно. Се останато надвор од ова е нешто без никаква гаранција.
Значи со сигурност можам да ти гарантиреам дека ќе зголемиш тетелсна тежина ако вежбаш 4 тренинг а во недлата (не повеќе) и ако секој ден имаш по 500 гр јаглени хидтрати и 250 гр белковини.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#15206
Re: Назад во теретана 8 Years, 1 Month ago Karma: 3
ќе пробам да ја составам исхраната ке ја ставам тука на проверка..а за тренингот 4 пати неделно како да правам да ги комбинирам вежбите т.е да правам по 2 мукулни паритии?
3 пати неделно одам на тренинг фудбал одам чисто рекреативно дали да го намалам пр да одам 1-2 неделно или да го исклучам скрос?
ljupce21
Junior Boarder
Posts: 25
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#15208
Re: Назад во теретана 8 Years, 1 Month ago Karma: 150
Значи дефинитивно,ако целта ти е да ја зголемиш телесната тежина, ќемораш да скратиш или да ги котролираш аеробните активности.
Можеш да вежбаш и по три мускулни партии на еден трениг, една голема и две помали, па ќе ти бидат доволно три тренинга да го поминеш целото тело и плус еден ден каде ќе вежбаш екстра онаа партија која ти заостанува во развојот.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#15210
Re: Назад во теретана 8 Years, 1 Month ago Karma: 3
одпрлика како би изгледал тренингот и исхраната грубо составени
Тренинг:
1 ден. Гради, Грб, Рамо
2 ден. Раце, нозе
3 ден одмор
4 ден. Гради, Грб, Рамо
5. ден Раце, нозе
6. ден одмор
7. ден одмор
по 2 серии по 5 повторувања

исхрана:
1. 30 грама декстроза, 5 јајца, 200 г. сирење
2. 200 г. месо (пилеско/телеско), 100 г. ориз
3. протеин од сурутка 30 грама, 200 г. тестенини + овошје
4. 200 г. риба, 200 г. ориз
1 час пред тренинг 100 грама суво овошје
Тренинг
5. 30 г. декстроза,30 г. протеин и 3 белки
пред спиење
пола литро млеко со мед
ljupce21
Junior Boarder
Posts: 25
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Last Edit: 2010/03/21 21:54 By ljupce21.
The administrator has disabled public write access.
 
#15211
Re: Назад во теретана 8 Years, 1 Month ago Karma: 150
1 ден. гради предно и средно рамо и трицепс
3 ден. грб, задно рамо, стомак
4 ден ито што и првиот
6 ден нозе и листови
Останаттие денови одмор. Ова е пример ако сакаш да форсираш гради и рамо.

Јадењето е ок, само пред спиење 3 цели јајца, млеко и мед. (значи белките ти се не потребни во комбинација со декс и протеинит после вежбањеи декстрозата нека биде 50 гр.)
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#15212
Re: Назад во теретана 8 Years, 1 Month ago Karma: 3
уште за суплементи понудими нешто од палетата на HARD CORE протеин/креатин/гејнер што би било најдобро за мене
ljupce21
Junior Boarder
Posts: 25
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#15213
Re: Назад во теретана 8 Years, 1 Month ago Karma: 150
За зголемување на мускулна маса и добивање на сила, HARDMASS дефинитивно.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11539
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 1
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда