Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?

Што да сменам?
(1 viewing) (1) Guest
Тест почетна
Go to bottomPage: 12
TOPIC: Што да сменам?
#36189
Што да сменам? 3 Years, 3 Months ago  
Здраво,
Имам 22 години, пред 4 и пол години ослабнав од 120кг на 75кг за некои си 5-6 месеци строго со средена исхрана и трениг, од мало дете после 5та година бев дебел до , се бавев уште 3 години со „бодибилдинг“ али поради ограниченост со финансии штедев на храна и суплементи доста. На бенч стигнав до 95 кг (171цм висина, 78кг бев кога ги дигнав), но за повеќе не можев (просечно со 85 на 4та серија на рамен бенч ги дигам по 6-8 пати). Нозете ми се доста посилни и стигнав до 150кг на чучањ со 8 повторувања, 300кг преса 6 повторувања, мртво 180кг 5 повторувања. Ме интересира како може да се пробие платото, некоја програма со која може да стигнам до посакуваната 100ка. Во моментов правам пауза од 4 месеци поради обврски на работа и факултет, но од крај на февруари се надевам да се вратам доста поактивно од досега и фала богу со некоја илјадарка повеќе месечно за спортов Сега чисто си правам 3 пати неделно по 500склекови и чат-пат на вратило кога е потопло. Кон замастување сум доста склон, искрено јадам чиста храна, бројам калории, но тешко ги чистам стомачните, а брзо се замастувам, најчист стигнав пред нешто повеќе од година и ми се гледаа само 4те плочки, долните имам и кожа али и масти. Совет дали да одам со повеќе кардио (ретко правам, кога се чистам 2-3 пати неделно по 20тина минути) или нешто цик-цак диети?
За време на чистење диетата ми изгледаше вака
Наутро (3 цели јајца, 2 белки, 50тина грама овес со вода)
Ужина Парче овошје (јаболко, портокал, мандарина)
Главен оброк (250грама стек-150 грама печен ориз, 1копан со надкопан и 150гр ориз, 250гр пилешки џигер-150гр-ориз или истиве ротации со компир 200грама)
Тренинг правам некаде околу 6 навечер
Дозерка протеин после тренинг или чоколадно млеко
Вечера туна со салата или Урда со салата
Нешто да менувам од ова или да внесам повеќе кардио за време на чистење?


Од суплементи сум земал (Креатин монохидрат 4 пати по 500 грама, Протеин имам испиено 9 канти од 2.3кг во текот на целото време додека вежбав, пумпачи jack3d, хорс, комбинација сам правев (бета аланин, ЗМА, Етил естер, таурин), кре алкалин 1 паковање. Ова се суплементи кои сум ги земал во текот на целото мое вежбачко искуство. Монохидратот единствено го осеќам на напумпаност, на сила нема промена.

Нешто да препорачате за од февруари до крај на мај да изгубам што е можно повеќе масти, а да задржам мускул?

Од финансиска гледна точка подготвен сум да одделувам до 8000 месечно за храна и суплементи.
Поздрав
Dansio

The administrator has disabled public write access.
 
#36202
Re: Што да сменам? 3 Years, 2 Months ago Karma: 150
Да дефинираме што сакаш да постигнеш, како би знаел што да советувам. Погоре имаш желба да ги поместиш границите на 100-ка бенч, а подолу да се издефинираш.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#36207
Re: Што да сменам? 3 Years, 2 Months ago  
Ѓороски wrote:
Да дефинираме што сакаш да постигнеш, како би знаел што да советувам. Погоре имаш желба да ги поместиш границите на 100-ка бенч, а подолу да се издефинираш.
Почнав пред 2 дена со вежбање повторно и успеав да дигнам 90кг на бенч на првиот тренинг за гради, сакам да терам уште 2 месеци на маса бидејќи одморот го планирам за крај на август, со што би имал време од 3та недела на април до крај на август да се исчистам. Значи првенствено прашувам како во следниве 2 месеци додека сум на „маса“ да стигнам до 100ка ако е воопшто возможно. А после каква исхрана на практикувам при чистење(распоред на оброци, калориски внес) за до крај на август, нели на одмор да не се брукаме без стомачни
Моментално 80кг (најмногу сало имам на нозете и стомакот), 171цм висина и желба за растење Од суплементи моментално имам (нешто повеќе од 1.5кг Nitro Pure Whey Gold и креатин монохидрат од biotech, се надевам не се расипани купени ми беа пред 5 месеци и оттогаш се отворени, во протеинот нема грутчиња, а и креатинот ми изгледа ок)
Во моментов се хранам вака
Наутро 100гр овесни со 1 јогурт и пола дозерка протеин
ручек 200гр ориз, салата зелка и парче од 200гр стек
3 цели варени јајца + 1 дозерка протеин како ужинка
тренинг
1 дозерка протеин веднаш после тренинг + 30гр декстроза
урда или туна + салата пред спиење
Dansio

The administrator has disabled public write access.
 
#36212
Re: Што да сменам? 3 Years, 2 Months ago Karma: 150
Dansio wrote:
Ѓороски wrote:
Да дефинираме што сакаш да постигнеш, како би знаел што да советувам. Погоре имаш желба да ги поместиш границите на 100-ка бенч, а подолу да се издефинираш.
Почнав пред 2 дена со вежбање повторно и успеав да дигнам 90кг на бенч на првиот тренинг за гради, сакам да терам уште 2 месеци на маса бидејќи одморот го планирам за крај на август, со што би имал време од 3та недела на април до крај на август да се исчистам. Значи првенствено прашувам како во следниве 2 месеци додека сум на „маса“ да стигнам до 100ка ако е воопшто возможно. А после каква исхрана на практикувам при чистење(распоред на оброци, калориски внес) за до крај на август, нели на одмор да не се брукаме без стомачни
Моментално 80кг (најмногу сало имам на нозете и стомакот), 171цм висина и желба за растење Од суплементи моментално имам (нешто повеќе од 1.5кг Nitro Pure Whey Gold и креатин монохидрат од biotech, се надевам не се расипани купени ми беа пред 5 месеци и оттогаш се отворени, во протеинот нема грутчиња, а и креатинот ми изгледа ок)
Во моментов се хранам вака
Наутро 100гр овесни со 1 јогурт и пола дозерка протеин
ручек 200гр ориз, салата зелка и парче од 200гр стек
3 цели варени јајца + 1 дозерка протеин како ужинка
тренинг
1 дозерка протеин веднаш после тренинг + 30гр декстроза
урда или туна + салата пред спиење


Производите ти се ОК, со рок и квалитет. Исхраната ти е солидна.
Грешка ти е што, како што разбрав, после пауза на прв тренинг си ставил 90-ка на бенч. Нормлано дека ќе ги подигнеш, но си немал потреба од такво нешто. Сега сум сигурен дека имаш мака и со неа да вежбаш. Ако е така, немаш проблем, тоа е нормална појава. Трпение. Иако не ја разбирам причината, зашто 100-ка ти е цел, а притоа сакаш стомачни за во август, ќе се обидам да ти помогнам. Иако јас повеќе би се фокусирал на правилен начин на изведба, висок интензитет и солиден број на повторувања, не под 6.Со цел да изградиш мускули кои визуелно со стомачните во август ќе греат далеку по убаво од 100-ка на бенч која никој нема да ја гледа на плажа. Само уште кажи ми 100-ката да биде едно повторување или сакаш да правиш серија со неа?
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#36215
Re: Што да сменам? 3 Years, 1 Month ago  
Ѓороски wrote:
Dansio wrote:
Ѓороски wrote:
Да дефинираме што сакаш да постигнеш, како би знаел што да советувам. Погоре имаш желба да ги поместиш границите на 100-ка бенч, а подолу да се издефинираш.
Почнав пред 2 дена со вежбање повторно и успеав да дигнам 90кг на бенч на првиот тренинг за гради, сакам да терам уште 2 месеци на маса бидејќи одморот го планирам за крај на август, со што би имал време од 3та недела на април до крај на август да се исчистам. Значи првенствено прашувам како во следниве 2 месеци додека сум на „маса“ да стигнам до 100ка ако е воопшто возможно. А после каква исхрана на практикувам при чистење(распоред на оброци, калориски внес) за до крај на август, нели на одмор да не се брукаме без стомачни
Моментално 80кг (најмногу сало имам на нозете и стомакот), 171цм висина и желба за растење Од суплементи моментално имам (нешто повеќе од 1.5кг Nitro Pure Whey Gold и креатин монохидрат од biotech, се надевам не се расипани купени ми беа пред 5 месеци и оттогаш се отворени, во протеинот нема грутчиња, а и креатинот ми изгледа ок)
Во моментов се хранам вака
Наутро 100гр овесни со 1 јогурт и пола дозерка протеин
ручек 200гр ориз, салата зелка и парче од 200гр стек
3 цели варени јајца + 1 дозерка протеин како ужинка
тренинг
1 дозерка протеин веднаш после тренинг + 30гр декстроза
урда или туна + салата пред спиење


Производите ти се ОК, со рок и квалитет. Исхраната ти е солидна.
Грешка ти е што, како што разбрав, после пауза на прв тренинг си ставил 90-ка на бенч. Нормлано дека ќе ги подигнеш, но си немал потреба од такво нешто. Сега сум сигурен дека имаш мака и со неа да вежбаш. Ако е така, немаш проблем, тоа е нормална појава. Трпение. Иако не ја разбирам причината, зашто 100-ка ти е цел, а притоа сакаш стомачни за во август, ќе се обидам да ти помогнам. Иако јас повеќе би се фокусирал на правилен начин на изведба, висок интензитет и солиден број на повторувања, не под 6.Со цел да изградиш мускули кои визуелно со стомачните во август ќе греат далеку по убаво од 100-ка на бенч која никој нема да ја гледа на плажа. Само уште кажи ми 100-ката да биде едно повторување или сакаш да правиш серија со неа?

1 повторување нека биде за почеток, здравје за следна година да може и цела серија да истерам
Па со 90кг правам сега по 4 повторувања самиот и 5тото со мала помош. А да дигнам 100ка онака ми е цел чисто за себе, не сум ограничен ниту со датум ниту со нешто посебно за тоа Според тебе дали е подобро да се посветам само на чистењето, а од септември да си тргнам строго на балк и да форсирам на тежините? Ако одам на чистење како да ги варирам јаглехидратите, дали да одам со низок внес на јаглехидрати од старт или постепено? Обично кога се чистам јаглехидрати внесувам во 2 оброци на ден појадокот и главниот оброк, а останатите 2-3 оброци (вклучувајќи ги ужинките) ми се протеин или пак нешто туна со салата, стек-салата, јајца-салата, урда-салата
Dansio

The administrator has disabled public write access.
 
#36216
Re: Што да сменам? 3 Years, 1 Month ago Karma: 150
Само пристапот, и со леснотија можеш да подигнеш 100-ка еднаш на бенч.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#36217
Re: Што да сменам? 3 Years, 1 Month ago  
Ѓороски wrote:
Само пристапот, и со леснотија можеш да подигнеш 100-ка еднаш на бенч.
Хм, многу кодирано ми зборуваш претседателе нешто на понизок стил, како за обичен смртник , секако ако е for free
Dansio

The administrator has disabled public write access.
 
#36218
Re: Што да сменам? 3 Years, 1 Month ago Karma: 150
Нема врска. Многу директно и прецизно ти кажав каков проблем имаш. Да поедноставам, ти треба појак психички пристап и лесно можеш да подигнеш 100-ка и сега. Самиот кажуваш дека со 90 правиш 4 повторувања.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#36219
Re: Што да сменам? 3 Years, 1 Month ago  
Ѓороски wrote:
Нема врска. Многу директно и прецизно ти кажав каков проблем имаш. Да поедноставам, ти треба појак психички пристап и лесно можеш да подигнеш 100-ка и сега. Самиот кажуваш дека со 90 правиш 4 повторувања.
Следен тренинг ќе испробам Во врска со храната дали е ОК во замена на стек да конзумирам понекогаш пилешки дроб и пилешки копан (без кожа)?
Dansio

The administrator has disabled public write access.
 
#36220
Re: Што да сменам? 3 Years, 1 Month ago Karma: 150
Овој период, слободно без проблем.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 12

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда