Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?

Прашајте го Бобан Ѓороски
(1 viewing) (1) Guest
Тест почетна
Go to bottomPage: 1...252253254255256257258...526
TOPIC: Прашајте го Бобан Ѓороски
***
#21034
Re:Прашајте го Бобан Ѓороски 7 Years, 5 Months ago Karma: 9
Во меѓувреме, ќе се најде по некој бисер низ државава кој ќе почне да мудрува како не е како што треба и дека некој (не тој, не дај боже тој да биде) него некој од некаде, овде би можел многу поубаво, попаметно да ги среди работите.

....хаха,добро знам дека не е за мене
Sebastijan
Administrator
Posts: 2014
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male
The administrator has disabled public write access.
 
#21044
Re:Прашајте го Бобан Ѓороски 7 Years, 5 Months ago Karma: 150
Имаше еден многу паметен господин, кој по завршувањето на Државното оваа година, се појави на форумот со два поста, сакајки да ја нападне федерацијата и организацијата на самото натпреварување. Се обиде да ни каже каде има правилник на IFBB во кој пишува како се орагнизира натпревар, меѓу кое и како треба да изгледа сцената и осветлувањето.
Во истата просторија, на истата сцена 1996 година во Македонија се одржа Балканско Првенство. Тогаш, по тие стандарди изгледа просторот одговарал. Но сега за Државно првенство, не е како што треба.
Овде ќе поставам две слики, од последните годинешното Светско во Бодибилдинг-Класик и Европското во Бодибилдинг за мажи, од сцените каде овие натпреварувања се одржаа, успешно. По извештајот на IFBB.
И како што "стручњакот" знае да каже, погледнете и самите одлучете дали просторот каде се одржа годинава Државното е ОК и одговарачки за таков натпревар со тој број на учесници.
Инаку само да напоменам, типот гарант е од онаа генерација на организатори кога билдерските натпревари се одржуваа во спортски сали со дневно ослветлување. Но, и тогаш изгледа така било по правилникот. Или господата поради недостаток на интернет во тоа време, немале ни инфомрации кои се условите и нормите
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
Last Edit: 2010/11/24 21:02 By Ѓороски.
The administrator has disabled public write access.
 
#21052
Re:Прашајте го Бобан Ѓороски 7 Years, 5 Months ago Karma: 5
Gjoroski wrote:
СееБО,
Бобан Ѓороски во две години по ред одеше во Агенцијата за млади и спорт со проект како Балканско и Европско првенство. Не само Бугарија и Србија, него цела Европа. Па од проект вреден 3.000.000 денари како помош од државните ни институции доби 250.000 денари. Доста приказни. Тие ниту се разбираат од проекти, ниту имаат прествава што е тоа Европско првенство и преставување на Државата во нејзините граници и надвор од неа. Јас, како оснивач и Претседател на ББФФМ сум до гуша зијан од тоа што сакам бодибилдингот и фитнесот да се сметаат за спортови и спортски гранки. Во меѓувреме, ќе се најде по некој бисер низ државава кој ќе почне да мудрува како не е како што треба и дека некој (не тој, не дај боже тој да биде) него некој од некаде, овде би можел многу поубаво, попаметно да ги среди работите. 20 писма испратив во оние кои на некој начин биле или се дел од ББФФМ да имаме годишно собрание во Битола каде ќе им презентирам отчет за тоа што сум срабоптил во последните 4 години. Иако никому не сум должен да му се отчитувам, зашто никој ( само 10% од сите тие) не го боли увото и не партиципира финансиски во федерацијата. Од тие 20 писма, само тие 10% беа присутни за состанчење. Смешно и Жалосно.

Не споредувај менталитет за спорт, нашиот со било кој каде на Балканот или во Европа. Многу добро знам како се организирани работите како на пример во бугарскиот бодибилдинг и фитнес. Ако тоа го примениме овде, нема да има еден билдер како спортиста.

Како и да е, идејки по фактот дека јас сум генерално виновен за се во бодибилдингот и фитнесот во Макеоднија, по нова година секому ќе му пратам инспекција во теретана да им прегледаат документација, со цел да се дефинира која теретана е во функција како спортска организација, а која не. Чисто еднаш за секогаш да се дефинира кого го интересира бодибилдингот и фитнесот како спортски гранки. Иако сите се регистрирани како спортски здруженија.


Ova definitivno treba da se napravi, ima mnogu uspesni teretani so mnogu dobar profit na koj mesecna participacija od 50 evra ne bi prestavuvala nikakov problem... No sepak na smetka na toa da se ima natprevar so mnogu podobra organizacija i mnogu podobra paricna nagrada, da ne se pocustvuvaat zloupotrebeni sopstvenicite na teretanite, da se poznava deka deluvaat tie participacii mnogu pozitivno na bodibildingot vo Makedonija....
moe mislenje po sekoja cena da se postigne ova, prosto ili so na dobar ili na los nacin....
Baze
Platinum Boarder
Posts: 992
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male mr.baze18 baze_bilderceto@hotmail.com Location: Штип Birthday: 12/08
The administrator has disabled public write access.
Германските суплементи Best-body nutrition одсега достапни за нарачка и во Штип !!!
Телефони: 078-313-917 ; 071-314-917
Поздрав
Баже Јорданов
www.best-body-nutrition.com
/BBN_banner_quality.jpg[/img]
 
#21056
Re:Прашајте го Бобан Ѓороски 7 Years, 5 Months ago Karma: 150
Баже, котизацијата е 100 Евра ГОДИШНО. НИту еден член месечно не се подготвени да одвојат за овој спорт, ама за тресење глупости и критики се Шампиони.
Контролата не е со цел да се наштети некому. Туку да се направи ред и да се дефинириа кој е спортска организација а кој приватен бизнис кого воопшто не го интересира бодибилдингот и фитнесот како спортови.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#21059
Re:Прашајте го Бобан Ѓороски 7 Years, 5 Months ago Karma: 9
Neznam vo kolkava brojka se tie zdruzenija,ako se mnogu i 50 eur godisno e nesto;)...epa ete nacin da se zgolemi nagradniot fond
Sebastijan
Administrator
Posts: 2014
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male
The administrator has disabled public write access.
 
#21062
Re:Прашајте го Бобан Ѓороски 7 Years, 5 Months ago Karma: 150
Па, околу 100 минимум се.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#21065
Re:Прашајте го Бобан Ѓороски 7 Years, 4 Months ago Karma: 150
Напишано од Gjoroski
Како дојде до едно големо НЕ заклучок за кардио и тегови во еден ист ден ?! Како можеш да расипеш нешто што си го вежбал со тегови, ако трчаш не умерено???
Во целиот систем, половина од телото го вежбаш само со една вежба. Можеш и него да го вежбаш, антагонистички, како и горниот дел од телото. Единствено на тој начин се обликува целото тело целосно.

Одговор by ficdogg
Неможеш да земеш да трчаш во ден кога дигаш тегови, после вежбање телото е во оптимална анаболичка состојба, ако додадеш на изморено тело плус трчање многу лесно може да се негираат придобивките затоа што телото ќе биде изморено, и многу брзо ќе се префрли во катаболичка состојба, за да има енергија за време на трчањето.

А ако трчаш пред да дигаш тегови, ќе бидеш изморен, и нема да можеш да изведеш оптимално ниво на вежбање со теговите.

Во ниедна книга и на ниеден форум, немам видено некој да препорачува кардио и тегови во ист ден.

Кој рече дека јас имам познавање од ова област ???
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#21078
Re:Прашајте го Бобан Ѓороски 7 Years, 4 Months ago Karma: 5
Gjoroski wrote:
Напишано од Gjoroski
Како дојде до едно големо НЕ заклучок за кардио и тегови во еден ист ден ?! Како можеш да расипеш нешто што си го вежбал со тегови, ако трчаш не умерено???
Во целиот систем, половина од телото го вежбаш само со една вежба. Можеш и него да го вежбаш, антагонистички, како и горниот дел од телото. Единствено на тој начин се обликува целото тело целосно.

Одговор by ficdogg
Неможеш да земеш да трчаш во ден кога дигаш тегови, после вежбање телото е во оптимална анаболичка состојба, ако додадеш на изморено тело плус трчање многу лесно може да се негираат придобивките затоа што телото ќе биде изморено, и многу брзо ќе се префрли во катаболичка состојба, за да има енергија за време на трчањето.

А ако трчаш пред да дигаш тегови, ќе бидеш изморен, и нема да можеш да изведеш оптимално ниво на вежбање со теговите.

Во ниедна книга и на ниеден форум, немам видено некој да препорачува кардио и тегови во ист ден.

Кој рече дека јас имам познавање од ова област ???INTERESNO....
Baze
Platinum Boarder
Posts: 992
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male mr.baze18 baze_bilderceto@hotmail.com Location: Штип Birthday: 12/08
The administrator has disabled public write access.
Германските суплементи Best-body nutrition одсега достапни за нарачка и во Штип !!!
Телефони: 078-313-917 ; 071-314-917
Поздрав
Баже Јорданов
www.best-body-nutrition.com
/BBN_banner_quality.jpg[/img]
 
#21079
Re:Прашајте го Бобан Ѓороски 7 Years, 4 Months ago Karma: 150
Озбилните вежбачи веќег и запчнаа своите подготовки за следната сезона. Уште сега се гледа дека ќе биде страшна.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#21081
Re:Прашајте го Бобан Ѓороски 7 Years, 4 Months ago Karma: 13
Pozdrav do momcite so lavovsko srce ...nasi uciteli ,drugari i idoli,dobra ekipa!
Paki
Animal
ВИП
Posts: 331
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male mr.o4cs@hotmail.com Location: Skopje
The administrator has disabled public write access.
Hardcore
 
Go to topPage: 1...252253254255256257258...526

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда