Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?

5 причини зошто не го губите салото
(1 viewing) (1) Guest
Go to bottomPage: 1
TOPIC: 5 причини зошто не го губите салото
#32453
5 причини зошто не го губите салото 5 Years ago Karma: 10
Не само што ќе бидат напишани 5 причини зошто не го губите салото, туку ќе се даде и научно објаснување кое докажува дека овие 5 грешки го ограничуваат вашиот потенциал да го изгубите салото, градите мускули, да изгледате и да се чувствувате многу подобро и поздраво.1. Јадете многу или малку оброци дневно.
Баланс мора да постои секогаш. "Hard core" билдерите се застапници на филозофијата "Мора да јадеш повеќе мали оброци. Во спротивно ќе паднеш во катаболизам и целиот универзум ќе пропадне..." Нормално никој нема да ви каже дека тие истите билдери и покрај тоа веруање јадат по еден, два или три оброци дневно, а се останато се сведува на протеински шејкови и некој нивни индивидувални мешавини на течен оброк кој им помагаат да внесат повеќе или помалку калории во текот на денот.
Од друга страна па имате некој напатени кои бараат диети по женските списанија. Лимон диета, ананас диета, S&D диета (омилена помеѓу манекенките) и се одличен начин да се упропасти здравјето и да се качи сало како никогаш претходно. Нормано овие диети функционираат одредено време, но никој не може да ги одржува подолг временски период, така да оној момент кога диетата ќе се заврши на сцена настапува стариот добро познат YO-YO ефект и бесконечниот циклус се продолжува.
Што кажува науката ? Јадете здрава, природна храна распоредена во текот на денот во повеќе оброци. Според мене најдобро е да се има 4 оброци дневно. Тоа е добар распоред во текот на денот, кој без никакви проблеми може да се имплементира во секое темпо на живеење. На овој начин и вашиот организам ќе го прилагоди метаболизмот и ќе го зголеми потрошувањето на енергијата, дури и додека се одмарате. На овој начин одржувате константен прилив на калории и хранливи елементи кои испраќаат сигнал до организмот да нема страв од гладување, и да не складира резерви.

2. Не внесувате протеин во секој оброк.
Ок, веќе разбравме и знаеме дека се нема пари да се јаде месо во секој оброк. Кој ќе јаде јајца секој ден... и урдата е интересна, ама само кога не ја гледаш по 5 пати дневно. Во оној момент кога луѓето (од било која причина) ќе се заинтересираат за подобрување на својот изглед, и, нормално здравјето, неизбежно доаѓаат до заклучок дека им е потребно повеќе протеини во исхраната. Уште никој во светот неможе точно да ви каже која бројка е во прашање кога станува збор за количината на протеините која ви е потребна, но скоро секој, ќе ви каже да јадете што е можно повеќе протеинска храна. Само по себе ова и не е лоша идеја, но не е баш корисна за сите, освен за бодибилдерите кои се стремат кон голема мускулна маса.
Како тогаш да дадете совет на човек кој работи или студира, вежба 3 или 4 пати неделно и тоа рекреативно и има потреба да се дружи со луѓе околу себе, а не да ги поминува деновите готвејќи месо и зеленчук за 18 оброци дневно со точно 23,86 грама протеин во секој од тие оброци? Пак ќе повторам, јадете по 4 оброка дневно и во секој оброк нека има одредена количина на протеини. Доколку земете протеински шејк тогаш веќе сте се ослободиле од еден оброк, а тоа после тренинг е идеална варијанта. За остатокот од денот, месо, јајца, урда, риба и безброј комбинации.
Што кажува науката? За да се свари одредена протеинска храна е потребно повеќе енергија за разлика од јегленохидратите или мастите.3. Не јадете доволно зеленчук.
Клучен елемент овде е GI (гликемички индекс). Луѓето кога слушнат некој ваков технички израз лесно се откажуваат, но во основа се ова се само научни изрази за она што ви го зборела баба ви, "јади зеленчук синко, мора нешто и со лажица да јадеш..."- или било на кој друг начин да ве оптеретувале во детството.
Факт е дека зеленчукот со помал GI има многу поволно влијание на организмот. Не се предизвиукува толку голем шок на инсулин во крвотокот. Покрај тоа поголемиот дел од зеленчукот е богат со влакна што - да речеме помага да полесно седеми на шољата
Што кажува науката? Сите јагленохидрати за нашиот организам се исти, поточно сите јагленохидрати кои нашиот организам може да ги користи се исти. Знам дека многумуна најверојатно нема да се сложат со оваа констатација, но сите ЈХ во организамот се разложуваат на гликоза. Најпрост облик на шеќер. Разлика постои пред да се сварат ЈХ, и таа разлика е огромна. Со внесот на јагленохидратите нашето тело лачи инсулин. Колку брзо и во која количина инсулинот ќе порасне зависи од видот на ЈХ. Нормално овие со понизок GI предизвикуваат помали скокови на инсулин.

4. Јадете премногу овошје.
Поточно во прашање е фруктозата од тоа овошје. Овошјето е одлично кога се во прашање минералите и витамини и нормално фкусот е феноменален. Меѓутоа фруктозата и понатаму е само прост шеќер. Е сега овде постои една контрадикторност. Иако фруктозата е прост шеќер, GI во овошјето не е толку голем и не предизвикува голем инсулунски шок.
Па според ова се поставува прашањето - Дали овошјето е ок или не ?
Ајде да видиме што има науката да каже на оваа тема. Нашето тело само на два начини да го задржи шеќерот во себе (инаку, шеќерот во нашето тело се нарекува гликоген, па затоа сега ќе го применуваме тој израз). Значи гликогенот во телото може да се чува во мускулите и јетрата (џигерот). Фруктозата едниствено може да се чува во џигерот. Џигерот од друга страна пак може да содржи (прими) само некаде до 100г гликоген. Ова доаѓа отприлика две јаболка и една кива или нешто слично. Остатокот од фруктозата која останува од овошјето оди во сало.5. Не вежбате со тежини.
Или кревате само мали тежини. Ова го гледам секој ден и како се приближува летото се повеќе приметувам тенденција да луѓето ги намалуваат тежините со кои вежбаат, а го зголемуваат бројот на повторувања. Ова е обична тактика која ја применувале бодибилдерите во 60. и 70. години, но тие тренирале помеѓу 4 и 5 саати дневно. Тогаш никој не правел кардио тренинг и поголемиот дел од денот го поминувале тренирајќи.
Денес е 21. век. Постојат многу попаметни начини да се доведете во форма. Не кажувам дека големиот број повторувања нема смисла, но само за некој кој има 4 саати дневно за да тренира.
Што ни кажува науката? Тренингот со тежини ја зглемува мускулната маса. Тренингот со големи тежини уште побрзо ја зголемува мускулната маса. Бидејќи за време на диета тешко може да се добие мускулна маса, тренирањето со големи тежини помага да се одржи веќе постоечката мускулна маса и да се одржува нивото на метаболизмот. Покрај тоа тренирањето со големи тежини предизвикува лачење на хормоните како што се хормонот за раст, тестостеронот, епинафрин и норадреналин кои сите влијаат врз поголемо согорување на масните наслаги.
1van
Moderator
Posts: 298
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Birthday: 06/07
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 1
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда