Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?
Go to bottomPage: 1
TOPIC: Помош !!!
#23911
Помош !!! 6 Years, 10 Months ago Karma: 0
Имам 18 години, 184 цм висок и 74 кг тежок. Сакам да почнам да вежбам за дефиниција и ако може да ми кажете дали е добра исхранава(разгледував низ форумов и ја составив) и ако фали или има нешто вишок исфрлете/додадете.
Вежбам 3 пати во неделата и 3 пати имам кардио тренинг. Еве исхраната

8:30 -овесни снегулки со млеко(0.5% масленост) или јогурт и 3 белки
10:00 -тренинг(пред тренинг 1 банана)
12:30 -варен компир(300-400гр) или ориз + салата
15:30 -што ќе направат дома
17:00 -овошје
18:30 -1 туна + салата краставица
21:00 -мусли со јогурт или млеко

Одприлика колку што можев да израчунам исхраната во целиот ден содржи : протеини(90гр), калории(1550), ЈХ(260), масти(14 од кои овесните снегулки имаат 7) БЕЗ оброкот во 15:30-тоа што го прават дома . Коментари ?
Dimemkd
Fresh Boarder
Posts: 13
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#23922
Re:Помош !!! 6 Years, 10 Months ago Karma: 150
Dimemkd wrote:
Имам 18 години, 184 цм висок и 74 кг тежок. Сакам да почнам да вежбам за дефиниција и ако може да ми кажете дали е добра исхранава(разгледував низ форумов и ја составив) и ако фали или има нешто вишок исфрлете/додадете.
Вежбам 3 пати во неделата и 3 пати имам кардио тренинг. Еве исхраната

8:30 -овесни снегулки со млеко(0.5% масленост) или јогурт и 3 белки
10:00 -тренинг(пред тренинг 1 банана)
12:30 -варен компир(300-400гр) или ориз + салата
15:30 -што ќе направат дома
17:00 -овошје
18:30 -1 туна + салата краставица
21:00 -мусли со јогурт или млеко

Одприлика колку што можев да израчунам исхраната во целиот ден содржи : протеини(90гр), калории(1550), ЈХ(260), масти(14 од кои овесните снегулки имаат 7) БЕЗ оброкот во 15:30-тоа што го прават дома . Коментари ?


Лошо. Со 260 гр ЈХ и 90 гр протеини, не се добива форма и мускулест изглед. Смени го соодносот и ќе бидеш ОК.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#23923
Re:Помош !!! 6 Years, 10 Months ago Karma: 0
Ок ќе го зголемам бројот на протеини а колку треба да изнесува бројот на внесени ЈХ за цел ден ?
Dimemkd
Fresh Boarder
Posts: 13
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
The administrator has disabled public write access.
 
#23926
Re:Помош !!! 6 Years, 10 Months ago Karma: 150
Dimemkd wrote:
Ок ќе го зголемам бројот на протеини а колку треба да изнесува бројот на внесени ЈХ за цел ден ?

За одредување на точен број, потребно е да се знаат повеќе параметри, лични за тебе. Инаку општо правило е да се започне со минус 30% од оној внес кој сме го имале во период на маса.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 1
Moderators: 1van, mafmaf

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда