Добродојде, Гостин
Ве молиме Најавете се или Регистрирајте се.    Ја заборавивте лозинката?

Главоболка предизвикана од вежбање
(1 viewing) (1) Guest
Go to bottomPage: 1
TOPIC: Главоболка предизвикана од вежбање
#32651
Главоболка предизвикана од вежбање 5 Years ago Karma: 10
Дали ве заболува главата после тренинг ? Мислите ли дека причината за тоа е напорниот ден на работа, фактот дека живеете во Македонија или премногу испиено кафе ?

Можно е причината за вашата главобока да е самиот тренинг. Главоболката предизвикана од вежбање е познат медицински феномен кој исклучиво се јавува за време или после тренингот и спортските активности. Најчесто се јавува изненадна болка во странчиниот предел на челото во вид на пулсирање или стегање, често од дифуцен карактер. Симптомите можат да бидат дневни или сезонски, со различен интензитет, траење и локализација."Тупата" главоболка која не е проследена со неуролошки дефицит, може да има траење и по неколку часа после заврашувањето на активностите, но сепак најчесто завршува после 60 минути од тренингот. Најверојатно настанува како последица од пролонгираните мускулни контракции на главата и вратот или поради намалената мозочна циркулација, па затоа најчесто може да се забележи кога се вежба трапез. Многу пратечки фактори (дехидрација, замор, анксиозност, емоционален стрес, депресија...) можат да влијаат на појавата на главоболката предизвикана од вежбање. Овој вид на главоболка често се јавува кај маратонците и триетлонците на завршетокот на трката, и има мигренозен карактер и пропратена е со визуелна аура и повраќање.

Како превенција и третман на главоболката предизвикана од вежбање, потребно е адекватно загревање (не пократко од 10 минути) пред физичката активност, постепено покачување на интензитетот на вежбање, доволно внесување на течност и избор на храната (избегнувајте јадење 2 часа пред тренинг), употреба на аналгетици и миорелаксирачки лекови, а најдобро би било некој нежно да ве измасира после тренингот, па дури и кога немате главоболка.
1van
Moderator
Posts: 298
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male Birthday: 06/07
The administrator has disabled public write access.
 
#34312
Re:Главоболка предизвикана од вежбање 4 Years, 7 Months ago  
upotreba na analgetici i miorelaksiracki lekovi ima negativno dejstvo vrz oporavkata na muskulite(poveketo od niv se silni antiinflamatori),pa sekoj seriozen vezbac bi trebalo da gi odbegnuva...isklucok e aspirinot,no toj e koristen poradi svoeto svojstvo da go inhibira enzimot koj go razgraduva efedrinot,pa so toa indirektno mu go prodolzuva poluzivotot na efedrinot...znaci,ne poradi antiinflamatornoto,ili analgetsko dejstvo...da kazam nesto i jas od strukata
100jmenov

The administrator has disabled public write access.
 
#35072
Re:Главоболка предизвикана од вежбање 4 Years, 6 Months ago  
a dali nekoj iskusil nagon za povrakanje za vreme na/posle trening...??
100jmenov

The administrator has disabled public write access.
 
#35103
Re:Главоболка предизвикана од вежбање 4 Years, 6 Months ago Karma: 13
Jas DA! 2011 godina,mesec dena osekkav nagon na povrakanje,
I macnina prosledena nekogas so suva kaslica...no kaj mene definitivno bese od Tren Enantate!
Paki
Animal
ВИП
Posts: 331
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male mr.o4cs@hotmail.com Location: Skopje
The administrator has disabled public write access.
Hardcore
 
#35111
Re:Главоболка предизвикана од вежбање 4 Years, 6 Months ago Karma: 150
Никојпат не сум имал толку интензивни тренинзи, ниту пак сум би лна многу низок внес на калории во денот, да сум имал проблем или потешкотии со тренинзите.
Ѓороски
Херкулес, едноставно најдобар.
ХЕРКУЛЕС
Posts: 11538
graph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male boban.gjoroski herkules Location: Skopje Birthday: 08/07
The administrator has disabled public write access.
 
#35118
Re:Главоболка предизвикана од вежбање 4 Years, 6 Months ago Karma: 24
Paki wrote:
Jas DA! 2011 godina,mesec dena osekkav nagon na povrakanje,
I macnina prosledena nekogas so suva kaslica...no kaj mene definitivno bese od Tren Enantate!


Еден човек рече - "Tren Enan is side effects in a bottle. Ace is what causes daily changes"
mafmaf
Moderator
Posts: 583
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gender: Male
The administrator has disabled public write access.
 
#35119
Re:Главоболка предизвикана од вежбање 4 Years, 5 Months ago  
jas sum imal periodi koga posle tezok trening za noze sum imal nagon za povrakanje...najcesto posle superserii kade mesam kleknuvanja so presa,ili dlaboki kleknuvanja so iscekor...na vadenje voda,ili koga sum 3ti-4ti den na 0 jaglehidrati,mi se ima sluceno posle utrinsko kardio da mi se gadi...
100jmenov

The administrator has disabled public write access.
 
Go to topPage: 1

SPORTIX ПОНУДА                                                                                                                                                             


   

     


  


 

Атлета на Македонија 2015

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Понуда